Pořádáme > Archiv výstav > 2012 > Erwin Raupp - Moravská Hellas 1904 > Fotografická soutěž

Pořádáme

 

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

 Prohlédněte si newsletter pro tento měsíc


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY

 Zřizovatel:


                      

 
       

   


Jako doprovodný program k výstavě „Erwin Raupp – Moravská Hellas 1904“ vyhlásilo Moravské zemské muzeum fotografickou soutěž s názvem „Zastavte čas“. Hlavním tématem byl život na venkově ve všední den i ve svátek tak, jak svým fotoaparátem nahlížel na venkovský život i Erwin Raupp. Do soutěže se přihlásilo 16 autorů se 70 fotografiemi. Odborná porota pod vedením známého fotografa Jefa Kratochvila vybrala vítěze, slavnostní vyhlášení proběhlo ve čtvrtek 15. prosince ve foyer Paláce šlechtičen v 17.00 hod. Vítězové obdrželi věcné hodnotné ceny, mimo jiné i poukázky na fotografický kurz od fotografické školy NICOM a Fotoškoly Brno v hodnotě po 5.000 Kč. 

Vyhodnocení odbornou komisí:

1.MÍSTO

Radovan CHVÍLA

Soubor fotografií Hody Drslavice

Momentka z hodů v Drslavicích (5)

Momentka z hodů v Drslavicích (4)

Skupinová fotografie chlapců na hody v Drslavicích (3)

  


2. MÍSTO

Jaroslav PAVLÍK

Generace


3. MÍSTO

Eva TYLČOVÁ

Hody v Mohelně


3. MÍSTO

Radomil MIKOLANDA

Současný venkov III.

 

ČESTNÉ UZNÁNÍ

Mirka Zemanová

Vítání jara - Věnečky z pampelišek

 


1. MÍSTO 

Anna Stehlíková

Uražená

(Laické hlasování prostřednictvím internetových stránek Moravského zemského muzea)

 

Kurátorka výstavy Erwin Raupp -  Moravská Hellas 1904 a také kurátorka fotografické sbírky Etnografického ústavu Moravského zemského muzea Dr. Helena Beránková komentovala zaslané fotografie: „ Podle mého názoru není folklórní festival synonymem tradiční lidové kultury a český, resp. moravský venkov nežije jenom folklórními a svátečními příležitostmi. Škoda ale, že jiná témata než svátek a prvoplánově přitažlivá atraktivnost lidového kroje se ve fotografiích přihlášených do soutěže téměř neobjevila. Škoda, život je daleko pestřejší…“ Přesto ji některé z fotografií natolik oslovily, že bude usilovat o jejich zařazení do fotografické sbírky Moravského zemského muzea.

Výstava Erwin Raupp – Moravská Hellas 1904 představuje jednoho z prvních a nejvýznamnějších secesních fotografů. V časném létě roku 1904 odcestoval na Moravu, kde fotografoval sváteční i každodenní život moravského venkova. Rauppovy fotografie jsou věcným a střízlivým obdivem k pozitivním hodnotám životaschopné kultury jednoho evropského regionu a úspěšným pokusem o přetavení jejích vnějších vizuálních projevů do uměleckého díla. Ve své době to byl první relativně komplexní a později nepřekonaný obraz lidové kultury v jejím každodenním i svátečním životě a jeden z prvních obsáhlých uměleckých dokumentů na světě.

K výstavě byl vydán reprezentativní katalog, který představuje všechny dosud známé Rauppovy fotografie z Moravy.

Výstava potrvá až do 22. ledna 2012, k derniéře výstavy je připraven i slavnostní koncert v kapli Paláce šlechtičen. Uskuteční se 19. ledna v 19.00 hod., vystoupí Magdalena Múčková a Horňácká muzika Petra Múčky.

Soutěž podpořili:


      

 
vyrobila www.omegedesign.cz