O muzeu > Přehled oddělení > Dětské muzeum > Fotogalerie vybraných programů Dětského muzea

O muzeu

 

Kalendář akcí

Říjen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Doprovodná akce
Přednáška
Exkurze
Výstava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Fotogalerie vybraných programů Dětského muzea

Zpět na Dětské muzeum MZM

Týden dětí s MZM | Za hvězdami (15. 7. 2020)

Za hvězdami jsme se ve středu 15. července 2020 vydali do Žďáru nad Sázavou. Dopoledne jsme strávili v Muzeu nové generace, kde se nám poodkrylo zákoutí historie kláštera ze 13. století i jeho současná podoba. Pomocí pozorování i tvůrčí činnosti jsme společně odhalili skrytý řád přírody. Po obědě jsme navštívili Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsaný mezi památkami v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Týden dětí s MZM | Výprava do přírody a za příběhy do muzea (14. 7. 2020)

V úterý 14. července 2020 jsme se společně s naší mineraložkou vydali na výpravu do Přírodní památky Květnice u Tišnova, významné mineralogické lokality se spoustou barevných variet křemene a dalšími pozoruhodnostmi živé i neživé přírody. Odpoledne nás v Podhoráckém muzeu čekala interaktivní výstava "Staré pověsti české a moravské", věnovaná několika známým pověstem z doby příchodu Slovanů na naše území a z doby Velkomoravské říše.

Týden dětí s MZM | Život na zámku a strasti na bitevním poli (13. 7. 2020)

Týden dětí jsme v pondělí 13. července 2020 zahájili návštěvou barokního zámku ve Slavkově, kde jsme absolvovali dětskou prohlídkovou trasu doplněnou dekoracemi a rekvizitami. Na zámecké zahradě jsme si vyzkoušeli řadu her a v závěru návštěvy jsme prozkoumali zámeckou zahradu v rámci dobrodružné pátrací hry. Odpoledne jsme se v nedalekém Památníku Mohyla míru dozvěděli zajímavosti o slavné Bitvě tří císařů i o samotné stavbě památníku.

Tvůrčí dílna pro děti "Výtvarné hrátky s obrázky Ondřeje Sekory" (20. 6. 2020)

Doprovodný program pro rodiny s dětmi Oslavme společně Den otců / Výtvarné hrátky s obrázky Ondřeje Sekory se uskutečnil v sobotu 20. června 2020. Společně jsme nahlédli do výstavy Ondřeje Sekory, zahráli si hry inspirované dobrodružstvími Ferdy Mravence a následně ve venkovním prostoru vytvořili vlastní koláž či komiks z obrázků Ondřeje Sekory.

Tvůrčí dílna pro děti "Staň se módním návrhářem" (13. 6. 2020)

Tvůrčí dílna pro děti Staň se módním návrhářem se uskutečnila v sobotu 13. června v Dietrichsteinském paláci. Nahlédli jsme do výstavy Jako růže. Móda zrcadlem doby a hledali inspiraci pro tvorbu vlastního modelu "koláže". Následně jsme vytvářeli módní doplňky ve formě brože či motýlka a na závěr uspořádali malou módní přehlídku.

Jarní prázdniny 2020 v Moravském zemském muzeu (18. - 21. 2. 2020)

Program jarních prázdnin v Moravském zemském muzeu se uskutečnil ve dnech 18. až 21. února 2020 (vždy od 9 do 13 hodin). Jednotlivé programy připravili pracovníci Etnografického ústavu, Historického oddělení, Numismatického oddělení a oddělení Dětské muzeum. Podrobnosti zde.

Ať žije groteska! Doprovodný program pro rodiny s dětmi (8. 2. 2020)

V doprovodném programu k výstavě Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce se děti seznámily s významným českým spisovatelem, ilustrátorem knih pro děti a žurnalistou prostřednictvím ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinových kreseb, karikatur a loutek vytvořených podle Sekorových návrhů. Program přiblížil zrod grotesky a představil legendy, jako byl Charlie Chaplin nebo Laurel a Hardy, protože právě němá filmová groteska Ondřeje Sekoru velmi inspirovala v jeho tvorbě. Zájemci si rovněž mohli vyrobit loutky a vytvořit vlastní grotesku. Videopozvánka zde.

Vánoční program pro děti - Vánoční příběh (12. 12. 2019)

Vánoční program Dětského muzea MZM se uskutečnil ve čtvrtek 12. prosince 2019 v Mateřské škole a základní škole při Fakultní nemocnici Brno. Dva papírové betlémy a jeden dřevěný zapůjčil Etnografický ústav Moravského zemského muzea.

Velikonoční program pro děti - Vejce symbol života (9. 4. 2019)

Velikonoční program Dětského muzea MZM se v Mateřské škole a základní škole při Fakultní nemocnici Brno uskutečnil v úterý 9. dubna 2019.

      

Vánoce jak je neznáme - Vánoce za první republiky (8. 12. 2018)

Doprovodný program pro rodiny s dětmi k 100. výročí vzniku samostatného Československa se uskutečnil v sobotu 8. prosince 2018 v Dietrichsteinském paláci. Děti se mimo jiné dozvěděly, jak se zdobily stromečky, jaké dárky pod nimi děti nacházely a co se tehdy objevovalo na vánočním stole. Děti si vyzkoušely řadu zajímavých činností, jako je výroba mýdla, tvorba prvorepublikové vánoční dárkové krabičky s dobovými obrázky, polep perníku obrázky s vánočními motivy či lití a věštění z vosku. Nechyběl ani betlém či loutkové divadélko. Podrobnosti o programu čtěte zde.

                   

Týden dětí s Moravským zemským muzeem 2018

Program vznikl ve spolupráci s Komunitním centrem pro válečné veterány, Muzeem Kroměřížska, Zoologickým oddělením MZM a Mineralogicko-petrografickým oddělením MZM.

Jak žily naše prababičky a dobrodružná plavba na řece Moravě (30. 8. 2018)
Ve Strážnici v místním skanzenu se děti seznámily se způsobem života chlapců a dívek v době před sto lety. Zjistily, jaké měly povinnosti, jaké hrály hry, vyzkoušely si péči o mladší sourozence (hadrové panenky) nebo sbíraly dříví a šišky. Děti doprovázel kamarád Fanošek, v jehož společnosti se dozvěděly, k čemu mohly sloužit předměty různých lidových řemesel a další zajímavosti z historie. Ve druhé polovině dne jsme se vydali na tematickou okružní plavbu po Baťově kanále, který letos slaví 80. výročí.

 

Trocha ekologie nikoho nezabije (29. 8. 2018)
V dopoledních hodinách jsme navštívili integrované centrum nakládání s odpady společnosti SAKO Brno, kde jsme se seznámili jak s teoretickou, tak i praktickou částí. Druhou část dne jsme strávili na ekofarmě Jalový dvůr, kde jsme blíže poznali chod farmy včetně možnosti pohlazení zvířátek a povožení se na konících.

 

Koloniál pana Bajzy a výprava za vodním ptactvem (28. 8. 2018)
Ve výstavě Muzea Kroměřížska "Ten kdo koupí, neprohloupí!" jsme nahlédli do historie obchodování. Připomenuli jsme si dobu, kdy v cukrárně voněla vanilka, a v koloniálu bylo možné sehnat zboží z orientu. Odpoledne jsme se s ornitologem Moravského zemského muzea vydali na nedaleký rybník u Kroměříže a společně pozorovali vodní ptactvo.


(Foto: Marcela Červinková, Mgr. Martin Černý)

 

Pojďte všichni ven, dnes je Branný den! (27. 8. 2018)
V rámci zahájení Týdne dětí jsme si společně ověřili naše schopnosti a dovednosti. S týmem z organizace Komunitní centrum pro válečné veterány jsme absolvovali tzv. "branný den". Na připravených stanovištích jsme zjistili, zda bychom obstáli v náročnějších životních situacích. Odpoledne jsme si v nové expozici MZM Středoevropská křižovatka: Morava ve 20.století pověděli také o vojácích, kteří bojovali za 1. světové války. Na závěr jsme navštívili brněnský protiatomový kryt pod Špilberkem.

Doprovodný program pro rodiny s dětmi Japonské příběhy a zvyky

Doprovodný program pro rodiny s dětmi Japonské příběhy a zvyky k výstavě Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih se uskutečnil v sobotu 17. února 2018 v Dietrichsteinském paláci v Brně.

Jarní prázdniny v Moravském zemském muzeu 2018

Program jarních prázdnin od 6. do 9. února 2018 připravili pracovníci Mineralogicko-petrografického odd., Entomologického odd., Ústavu Anthropos, Metodického centra muzejního pedagogiky a odd. Dětské muzeum Moravského zemského muzea.

                    

Noc v muzeu (16. 11. 2017)

Týden dětí s MZM 2017

Dětské muzeum ve spolupráci se Zoologickým oddělením, Mineralogicko-petrografickým oddělením MZM a s Muzeem Komenského v Přerově připravilo bohatý program 27. ročníku Týdne dětí ve dnech 28. srpna až 1. září 2017.

Čtvrtek 31. srpna 2017 - Předposlední den jsme vyrazili do Starého zámku v Jevišovicích, kde jsme si v doprovodu lektora prohlédli výstavu Umění skalních maleb a nahlédli jsme i do hradní kuchyně. Na půdě zámku jsme rovněž navštívili Dětský labyrint.


Středa 30. srpna 2017
- Uprostřed týdne jsme se vydali za ptáky do ornitologického ráje jižní Moravy NPR Lednické rybníky. Během programu jsme pozorovali nejen volavky, ale i další atraktivní druhy vodního i dalšího ptactva. Zažili jsme den očima zoologa a zjistili, že k poznávání přírody nejsou potřeba jen oči.

       


Úterý 29. srpna 2017
- V úterý jsme se s kurátorem Mineralogicko-petrografického oddělení podívali do štoly.

       


Pondělí 28. srpna 2017
- Krásy parku Michalov - Letošní Týden dětí byl zahájen výletem do Přerova, kde pod vedením lektorky Muzea Komenského proběhla prohlídka dřevin a vyprávění o historii Městského parku Michalov. V odpoledních hodinách děti v doprovodu lektorů nahlédly do Záchranné stanice ORNIS a stálé expozice ptáků.


 
vyrobila www.omegedesign.cz