O muzeu > Přehled oddělení > Dětské muzeum > Fotogalerie vybraných programů Dětského muzea

O muzeu

 

Kalendář akcí

Září 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
6
7
8
9
10
11
12
20
21
Úterý, 21.09.2021
22
23
Čtvrtek, 23.09.2021
24
25
26
27
28
29
30

Přednáška
Doprovodná akce
Exkurze
Zábava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY
 Zřizovatel:


                      

 
       

Fotogalerie vybraných programů Dětského muzea

Zpět na Dětské muzeum MZM

Týden dětí s MZM | Za hvězdami (15. 7. 2020)

Za hvězdami jsme se ve středu 15. července 2020 vydali do Žďáru nad Sázavou. Dopoledne jsme strávili v Muzeu nové generace, kde se nám poodkrylo zákoutí historie kláštera ze 13. století i jeho současná podoba. Pomocí pozorování i tvůrčí činnosti jsme společně odhalili skrytý řád přírody. Po obědě jsme navštívili Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsaný mezi památkami v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Týden dětí s MZM | Výprava do přírody a za příběhy do muzea (14. 7. 2020)

V úterý 14. července 2020 jsme se společně s naší mineraložkou vydali na výpravu do Přírodní památky Květnice u Tišnova, významné mineralogické lokality se spoustou barevných variet křemene a dalšími pozoruhodnostmi živé i neživé přírody. Odpoledne nás v Podhoráckém muzeu čekala interaktivní výstava "Staré pověsti české a moravské", věnovaná několika známým pověstem z doby příchodu Slovanů na naše území a z doby Velkomoravské říše.

Týden dětí s MZM | Život na zámku a strasti na bitevním poli (13. 7. 2020)

Týden dětí jsme v pondělí 13. července 2020 zahájili návštěvou barokního zámku ve Slavkově, kde jsme absolvovali dětskou prohlídkovou trasu doplněnou dekoracemi a rekvizitami. Na zámecké zahradě jsme si vyzkoušeli řadu her a v závěru návštěvy jsme prozkoumali zámeckou zahradu v rámci dobrodružné pátrací hry. Odpoledne jsme se v nedalekém Památníku Mohyla míru dozvěděli zajímavosti o slavné Bitvě tří císařů i o samotné stavbě památníku.

Tvůrčí dílna pro děti "Výtvarné hrátky s obrázky Ondřeje Sekory" (20. 6. 2020)

Doprovodný program pro rodiny s dětmi Oslavme společně Den otců / Výtvarné hrátky s obrázky Ondřeje Sekory se uskutečnil v sobotu 20. června 2020. Společně jsme nahlédli do výstavy Ondřeje Sekory, zahráli si hry inspirované dobrodružstvími Ferdy Mravence a následně ve venkovním prostoru vytvořili vlastní koláž či komiks z obrázků Ondřeje Sekory.

Tvůrčí dílna pro děti "Staň se módním návrhářem" (13. 6. 2020)

Tvůrčí dílna pro děti Staň se módním návrhářem se uskutečnila v sobotu 13. června v Dietrichsteinském paláci. Nahlédli jsme do výstavy Jako růže. Móda zrcadlem doby a hledali inspiraci pro tvorbu vlastního modelu "koláže". Následně jsme vytvářeli módní doplňky ve formě brože či motýlka a na závěr uspořádali malou módní přehlídku.

Jarní prázdniny 2020 v Moravském zemském muzeu (18. - 21. 2. 2020)

Program jarních prázdnin v Moravském zemském muzeu se uskutečnil ve dnech 18. až 21. února 2020 (vždy od 9 do 13 hodin). Jednotlivé programy připravili pracovníci Etnografického ústavu, Historického oddělení, Numismatického oddělení a oddělení Dětské muzeum. Podrobnosti zde.

Ať žije groteska! Doprovodný program pro rodiny s dětmi (8. 2. 2020)

V doprovodném programu k výstavě Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce se děti seznámily s významným českým spisovatelem, ilustrátorem knih pro děti a žurnalistou prostřednictvím ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinových kreseb, karikatur a loutek vytvořených podle Sekorových návrhů. Program přiblížil zrod grotesky a představil legendy, jako byl Charlie Chaplin nebo Laurel a Hardy, protože právě němá filmová groteska Ondřeje Sekoru velmi inspirovala v jeho tvorbě. Zájemci si rovněž mohli vyrobit loutky a vytvořit vlastní grotesku. Videopozvánka zde.

Vánoční program pro děti - Vánoční příběh (12. 12. 2019)

Vánoční program Dětského muzea MZM se uskutečnil ve čtvrtek 12. prosince 2019 v Mateřské škole a základní škole při Fakultní nemocnici Brno. Dva papírové betlémy a jeden dřevěný zapůjčil Etnografický ústav Moravského zemského muzea.

Velikonoční program pro děti - Vejce symbol života (9. 4. 2019)

Velikonoční program Dětského muzea MZM se v Mateřské škole a základní škole při Fakultní nemocnici Brno uskutečnil v úterý 9. dubna 2019.

      

Vánoce jak je neznáme - Vánoce za první republiky (8. 12. 2018)

Doprovodný program pro rodiny s dětmi k 100. výročí vzniku samostatného Československa se uskutečnil v sobotu 8. prosince 2018 v Dietrichsteinském paláci. Děti se mimo jiné dozvěděly, jak se zdobily stromečky, jaké dárky pod nimi děti nacházely a co se tehdy objevovalo na vánočním stole. Děti si vyzkoušely řadu zajímavých činností, jako je výroba mýdla, tvorba prvorepublikové vánoční dárkové krabičky s dobovými obrázky, polep perníku obrázky s vánočními motivy či lití a věštění z vosku. Nechyběl ani betlém či loutkové divadélko. Podrobnosti o programu čtěte zde.

                   

Týden dětí s Moravským zemským muzeem 2018

Program vznikl ve spolupráci s Komunitním centrem pro válečné veterány, Muzeem Kroměřížska, Zoologickým oddělením MZM a Mineralogicko-petrografickým oddělením MZM.

Jak žily naše prababičky a dobrodružná plavba na řece Moravě (30. 8. 2018)
Ve Strážnici v místním skanzenu se děti seznámily se způsobem života chlapců a dívek v době před sto lety. Zjistily, jaké měly povinnosti, jaké hrály hry, vyzkoušely si péči o mladší sourozence (hadrové panenky) nebo sbíraly dříví a šišky. Děti doprovázel kamarád Fanošek, v jehož společnosti se dozvěděly, k čemu mohly sloužit předměty různých lidových řemesel a další zajímavosti z historie. Ve druhé polovině dne jsme se vydali na tematickou okružní plavbu po Baťově kanále, který letos slaví 80. výročí.

 

Trocha ekologie nikoho nezabije (29. 8. 2018)
V dopoledních hodinách jsme navštívili integrované centrum nakládání s odpady společnosti SAKO Brno, kde jsme se seznámili jak s teoretickou, tak i praktickou částí. Druhou část dne jsme strávili na ekofarmě Jalový dvůr, kde jsme blíže poznali chod farmy včetně možnosti pohlazení zvířátek a povožení se na konících.

 

Koloniál pana Bajzy a výprava za vodním ptactvem (28. 8. 2018)
Ve výstavě Muzea Kroměřížska "Ten kdo koupí, neprohloupí!" jsme nahlédli do historie obchodování. Připomenuli jsme si dobu, kdy v cukrárně voněla vanilka, a v koloniálu bylo možné sehnat zboží z orientu. Odpoledne jsme se s ornitologem Moravského zemského muzea vydali na nedaleký rybník u Kroměříže a společně pozorovali vodní ptactvo.


(Foto: Marcela Červinková, Mgr. Martin Černý)

 

Pojďte všichni ven, dnes je Branný den! (27. 8. 2018)
V rámci zahájení Týdne dětí jsme si společně ověřili naše schopnosti a dovednosti. S týmem z organizace Komunitní centrum pro válečné veterány jsme absolvovali tzv. "branný den". Na připravených stanovištích jsme zjistili, zda bychom obstáli v náročnějších životních situacích. Odpoledne jsme si v nové expozici MZM Středoevropská křižovatka: Morava ve 20.století pověděli také o vojácích, kteří bojovali za 1. světové války. Na závěr jsme navštívili brněnský protiatomový kryt pod Špilberkem.

Doprovodný program pro rodiny s dětmi Japonské příběhy a zvyky

Doprovodný program pro rodiny s dětmi Japonské příběhy a zvyky k výstavě Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih se uskutečnil v sobotu 17. února 2018 v Dietrichsteinském paláci v Brně.

Jarní prázdniny v Moravském zemském muzeu 2018

Program jarních prázdnin od 6. do 9. února 2018 připravili pracovníci Mineralogicko-petrografického odd., Entomologického odd., Ústavu Anthropos, Metodického centra muzejního pedagogiky a odd. Dětské muzeum Moravského zemského muzea.

                    

Noc v muzeu (16. 11. 2017)

Týden dětí s MZM 2017

Dětské muzeum ve spolupráci se Zoologickým oddělením, Mineralogicko-petrografickým oddělením MZM a s Muzeem Komenského v Přerově připravilo bohatý program 27. ročníku Týdne dětí ve dnech 28. srpna až 1. září 2017.

Čtvrtek 31. srpna 2017 - Předposlední den jsme vyrazili do Starého zámku v Jevišovicích, kde jsme si v doprovodu lektora prohlédli výstavu Umění skalních maleb a nahlédli jsme i do hradní kuchyně. Na půdě zámku jsme rovněž navštívili Dětský labyrint.


Středa 30. srpna 2017
- Uprostřed týdne jsme se vydali za ptáky do ornitologického ráje jižní Moravy NPR Lednické rybníky. Během programu jsme pozorovali nejen volavky, ale i další atraktivní druhy vodního i dalšího ptactva. Zažili jsme den očima zoologa a zjistili, že k poznávání přírody nejsou potřeba jen oči.

       


Úterý 29. srpna 2017
- V úterý jsme se s kurátorem Mineralogicko-petrografického oddělení podívali do štoly.

       


Pondělí 28. srpna 2017
- Krásy parku Michalov - Letošní Týden dětí byl zahájen výletem do Přerova, kde pod vedením lektorky Muzea Komenského proběhla prohlídka dřevin a vyprávění o historii Městského parku Michalov. V odpoledních hodinách děti v doprovodu lektorů nahlédly do Záchranné stanice ORNIS a stálé expozice ptáků.


 
vyrobila www.omegedesign.cz