Přednášky, konference

Pro aktuální zprávy z Moravského zemského muzea sledujte aktuality a Facebook MZM.
 

Ochrana přírody ohněm a mečem

Pavilon Anthropos, 19. 1. 2023 v 16:30 hod.

Přednášející RNDr. Blanka Mikátová. Dnešní prostor PP Na Plachtě je dlouhodobě bezlesým územím, využívaným vojáky již od 19. století. Vojáci původně udržovali bezlesí různým způsobem - kopání zákopů, vypalování, pojezd těžké vojenské techniky. Pojezd vojenskou technikou i vypalování byly z důvodů péče o ekosystémy obnoveny. Jak to pomohlo ochraně přírody, o tom je dnešní povídání. Více zde.


Dějiny Jaroslava Šabaty. Promítání dokumentárního filmu a debata s režisérem

Přednáškový sál Dietrichsteinského paláce, 19. 1. 2023 v 17:00 hod.

Masarykova demokratická akademie a Moravské zemské muzeum zve na promítání dokumentárního filmu Dějiny Jaroslava Šabaty a debatu s režisérem filmu Vítem Janečkem a historikem Janem Mervartem. „Naše průmyslová civilizace poškozuje naše životní prostředí a nelze to nijak zastírat“ říká Jaroslav Šabata v závěru svých filmových Dějin. Dokument k jeho 80. narozeninám připravili režisér Vít Janeček a novinář Jakub Patočka. Vystupují v něm jak členové Šabatovy rodiny, dcera Anna a synové Václav a Jan, tak jeho političtí souputníci a odpůrci Milan Uhde, Ludvík Vaculík i Petr Cibulka. Po promítání filmu bude následovat debata. Akce se koná s podporou pražské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung. Více zde.


Debata o připravované expozici v uherskohradišťské věznici

Přednáškové centrum Slováckého muzea, Štefánikova 1285 (areál bývalých kasáren), 19. 1. 2023 v 17:00 hod.

Slovácké muzeum a Moravské zemské muzeum zvou na veřejnou debatu o připravované expozici v uherskohradišťské věznici. O budoucí podobě památníku obětí totalitních režimů ve věznici budou debatovat zástupci současného autorského týmu expozice a nově spolupracujícího animačního studia Krutart. Bude představen základní koncept expozice a fungování památníku po jeho otevření, které je plánováno v roce 2028. Vstup volný. Více zde.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS