Úvod > E-shop » Slované - stopy předků. O Moravě v 6.-10. století

E-shop

  
Vyhledávání

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Slované - stopy předků. O Moravě v 6.-10. století

 • Napsal: Luděk Galuška
 • ISBN: 978-80-7028-488-9
 • Rozsah: 304 stran
 • Formát: 210×297 mm
 • Vazba: V8
 • Datum vydání: 2017
 • Dostupnost: vyprodáno

Cena s DPH: 369 Kč

 
 • Popis
 • Ukázková kapitola ke stažení

Když se v roce 2004 otevřely brány archeologického skanzenu v Modré u Velehradu, vyvstala potřeba publikace, která by návštěvníkům odpověděla na jejich časté dotazy, týkající se otázek praktického života i smrti starých Slovanů a lidí Velké Moravy. Tak vznikla kniha „Slované - doteky předků. O životě na Moravě v 6.-10. století“ (2004). Stala se nejen dobrým průvodcem modranského archeoskanzenu a rukovětí členů skupin „živé historie“, ale i vyhledávanou učebnicí studentů archeologie a historických oborů.

V souvislosti s ní stojí za zmínku slova jednoho z návštěvníků Modré, jenž řekl, že před spaním běžně vydrží u knížky asi tak 10 minut, avšak u „Slovanů“ prý až půl hodiny... Kniha se brzy vyprodala, ovšem zájem o ni a všetečné dotazy zůstaly. A tak je zde druhá kniha s velmi podobným názvem „Slované - stopy předků. O Moravě v 6.-10. století“.

I ona se snaží odpovědět na otázky života a smrti našich raně středověkých předchůdců, zabývá se jejich duchovnem, materiální kulturou, řemeslem, obchodem, vojenstvím, stejně jako tradičním „pohanským“ náboženstvím a počátky christianizace, tedy křesťanstvím. To vše na pozadí dějinného příběhu, jenž začíná příchodem Slovanů do střední Evropy a končí zánikem Velké Moravy v prvním decéniu 10. století. Nemalá část původních textů zůstala zachována i v právě předkládané knize, případně byla upravena, nicméně objevují se v ní také pasáže zcela nové, reflektující výsledky aktuálních archeologických výzkumů a moderních přírodovědných metod.

Ruku v ruce s tím se v knize nově uplatňují odkazy na odbornou literaturu, jež mohou být poznání chtivému zájemci o ten který problém raných dějin Moravy dobrým vodítkem k proniknutí do jeho nitra. Zachovány v ní naopak zůstaly četné původní kresebné a fotografické přílohy, k nimž ještě přibyly obrázky nových archeologických nálezů, vyobrazení skvostných velkomoravských šperků ve výrazně lepší kvalitě, nebo záběry přibližující dávný život lidí prostřednictvím aktivit skupin „živé historie“.

A tak snad i ti, kteří si chtějí v knize jen listovat, zůstanou a ponoří se do čtení. Pozoruhodný příběh Moravy jako součást raně středověkých dějin centrální Evropy si to bezesporu zaslouží.

 1.  Obsah knihy (32.8 kB, Adobe Acrobat dokument)
 2.  Ukázková kapitola (538.5 kB, Adobe Acrobat dokument)
 
                                                
vyrobila www.omegedesign.cz