E-shop » Před sedmdesáti lety skončila válka…

E-shop

  
Vyhledávání

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

 Prohlédněte si newsletter pro tento měsíc


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY

 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Před sedmdesáti lety skončila válka…

Průběh osvobozovacích bojů na brněnském směru v dubnu–květnu 1945

 • Napsal: Jan Břečka
 • ISBN: 978-80-7028-443-8
 • Rozsah: 76 stran
 • Formát: 168×240 mm
 • Vazba: lepená
 • Datum vydání: 2015
 • Dostupnost: vyprodáno

Cena s DPH: 75 Kč

 
 • Popis
 • Ukázková kapitola ke stažení

Před sedmdesáti lety vstupoval nejstrašnější válečný konflikt v dosavadních dějinách lidstva do svého posledního roku. Bylo již jen otázkou času, kdy bude nacistické Německo definitivně poraženo, ovšem Adolf Hitler a jeho kamarila odmítali uznat nezvratnou skutečnost a s neutuchajícím fanatismem prodlužovali smrtelnou agónii „tisícileté“ říše. Na začátku jarních měsíců roku 1945 zůstával Protektorát Čechy a Morava jedním z posledních míst okupované Evropy, které chtělo německé armádní velení proměnit v nedobytnou pevnost a co nejdéle vzdorovat spojeneckým vojskům. Německý represivní aparát stále odesílal na popravu desítky a stovky českých vlastenců, tajná státní policie – obávané gestapo – zůstávala nadále nebezpečným protivníkem českého odbojového hnutí. Již od poloviny roku 1944 se řada našich měst stala terčem leteckých náletů, mnoho lidí zahynulo nebo přišlo o střechu nad hlavou. Postupně se přidával rostoucí nedostatek potravin a další charakteristické jevy, doprovázející všechny dlouhotrvající války.

V druhé fázi Bratislavsko-brněnské operace počátkem dubna 1945 pronikla na území jižní Moravy vojska 2. ukrajinského frontu pod velením maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského za spoluúčasti jednotek Rumunské královské armády. Po překročení řeky Moravy a vytvoření předmostí u Lanžhota a Hodonína se rozhořely těžké boje na přístupech k Brnu. První úder se německým obráncům podařilo ještě na krátkou dobu zastavit, po přeskupení a přísunu posil přišel rozhodující sovětský útok, který 26. dubna 1945 přinesl osvobození moravské metropole.

Před sedmdesáti lety se území Moravy a Slezska proměnilo v bojiště, na němž se střetávala Rudá armáda a jednotky československých a rumunských spojenců s německým wehrmachtem. Jaro roku 1945 přinášelo po dlouhých šesti letech nacistické okupace toužebně očekávané osvobození všem obyvatelům Čech a Moravy, ale zároveň stále rozsévalo smrt, někdy doslova v posledních dnech či hodinách války. Následující řádky jsou věnovány všem, kteří v té době bojovali, trpěli a umírali.

Jan Břečka

 1.  Ukázka str. 8 (1.1 MB, Adobe Acrobat dokument)
 2.  Ukázka str. 12 (1.5 MB, Adobe Acrobat dokument)
 3.  Ukázka str. 25 (1.6 MB, Adobe Acrobat dokument)
 4.  Ukázka str. 38 (641.1 kB, Adobe Acrobat dokument)
 5.  Ukázka str. 49 (1.3 MB, Adobe Acrobat dokument)
 6.  Ukázka str. 51 (938.6 kB, Adobe Acrobat dokument)
 7.  Ukázka str. 60 (1.5 MB, Adobe Acrobat dokument)
 8.  Ukázka str. 73 (1 MB, Adobe Acrobat dokument)
 
vyrobila www.omegedesign.cz