Pořádáme > Doprovodné programy a akce

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Září 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
6
7
8
9
10
11
12
20
21
Úterý, 21.09.2021
22
23
Čtvrtek, 23.09.2021
24
25
26
27
28
29
30

Přednáška
Doprovodná akce
Exkurze
Zábava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY
 Zřizovatel:


                      

 
       

Den seniorů v Moravském zemském muzeu

1. 10. 2021 v 15:00 hod.

Městem Brnem po stezkách kultury, svobody a víry. Na místech spjatých s básníky Zdeňkem Rotreklem, Janem Zahradníčkem, filozofkou Boženou Komárkovou a dalšími osobnostmi.

Komentovaná procházka s hercem činohry Národního divadla Brno Michalem Bumbálkem. Začátek programu v 15:00 hod. na nároží Uličky Václava Havla u Divadla Husa na provázku.


Výtvarný workshop pro děti s Vendulou Chalánkovou

Památník Leoše Janáčka, 6. 10. 2021 od 16:00 hod.

S autorkou ilustrací Mářiny kuchařky Vendulou Chalánkovou si děti vyrobí koláže jídel podle receptů hospodyně Janáčkových Marie Stejskalové. Workshop se uskuteční ve výstavě U Janáčků v kuchyni.

Vstupné: 30 Kč zahrnuje náklady na materiál. Kapacita účastníků omezena, doporučujeme registraci předem na e-mailu hudebnimzm.cz nebo tel. 606 033 100.


Indiánské mýty a legendy

Pavilon Anthropos, 16. 10. 2021 od 14:00 do 17:00 hod.

Srdečně zveme na první rodinnou dílnu k výstavě věnující se historii a kultuře původních severoamerických národů. Kromě komentované prohlídky vás čeká výroba korálkových ozdob a malování různorodých indiánských motivů na trička (či tašky).

Vybrané exponáty ve výstavě budou navíc obohaceny vyprávěním prastarých mýtů a legend plných moudrosti.

Mýty a legendy nás budou také inspirovat při tvorbě originálního textilního kousku s indiánskými motivy.

S sebou je potřeba donést tričko, látkovou tašku či prostírání (v tmavé barvě).

Vstupné: 50 Kč (výroba, materiál), omezený počet návštěvníků, doporučujeme telefonickou nebo e-mailovou rezervaci na tel. 533 435 274, e-mail: detskemuzeummzm.cz


Mezinárodní den archeologie na keltském oppidu Staré Hradisko

16. 10. 2021 od 9:30 do 11:00 hod.

Komentovaná procházka na jediné moravské keltské oppidum Staré Hradisko u Protivanova. Společně s archeology Mgr. Hanou Čižmářovou, Ph.D. a Mgr. Ivanem Čižmářem, Ph.D. se vydáme po stopách Keltů, kteří zde, na trase Jantarové stezky, za mohutnými hradbami, žili, provozovali svá řemesla a věnovali se regionálnímu i dálkovému obchodu ve 2. - 1. století př. n. l.

Účastníci exkurze se setkají v 9:30 za obcí Malé Hradisko u třetí tabule naučné stezky. Délka prohlídky cca 90 minut. Účast na prohlídce lze rezervovat emailem na hcizmarovamzm.cz nebo tel. 777 887 407.

Místo srazu můžete otevřít po kliknutí na náhledovou mapku o řádek výše. Doporučujeme rovněž otevřít interaktivní mapu (mapy.cz), kde je místo srazu vyznačeno.


Posvátný kruh života

Pavilon Anthropos, 20. 10. 2021 v 17:00 hod.

Cyklus života a harmonie lidské bytosti pohledem tradiční indiánské kultury. Povídání o tom, jak vnímají indiáni svět a sebe v něm. Jak jim pomáhá jejich tradiční moudrost v současnosti a jak může inspirovat nás samotné. Tradiční černonožský posvátný kruh znázorňuje také životní cyklus člověka v jeho ideální podobě. Ukazuje, co je v jednotlivých etapách života (dětství, dospívání, dospělost a stáří) důležité, co v nich potřebujeme zažít, naučit se. Objasňuje, že pokud máme v našem životním kruhu mezery, něco nám chybí, náš osobní kruh je pak nevyvážený, některé z jeho částí nejsou správně rozvinuté, způsobují nám obtíže.

Podle Černonožců je naší zodpovědností svůj kruh života doplnit, vyplnit chybějící části. Pak se můžeme stát tím, čím skutečně jsme, nádhernými lidskými bytostmi. Můžeme žit dobrý, zdravý a harmonický život, který dál předáváme svým dětem. Dušan a Petra Hanákovi se podělí o učení předané kanadským kmenem Černonožců.

Cena: 40 Kč plné, 20 Kč snížené


Všechny domovy Jiřího Gruši

Dům Jiřího Gruši, 26. 10. 2021 v 17:30 hod.

Komentovaná prohlídka dvojjazyčné výstavy Šťastný bezdomovec - Evropan a světoobčan Jiří Gruša / Glücklich heimatlos - Europäer und Weltbürger Jiří Gruša připomene 10 let od úmrtí česky a německy píšícího spisovatele a diplomata Jiřího Gruši (10. listopadu 1938 Pardubice - 28. října 2011 Bad Oeynhausen, Německo).

Součástí prohlídky bude čtení ukázek Grušových textů i nahlédnutí do depozitárních prostor.


Odžibvejové - portrét jednoho severoamerického kmene

Pavilon Anthropos, 24. 11. 2021 v 17:00 hod.

Přednáška pod vedením prof. Markéty Křížové, Ph.D. (Středisko ibero-amerických studií, Univerzita Karlova). Indiáni známí v USA jako Čipevejové (Chippewa) a v Kanadě jako Odžibvejové (Ojibwa) patří k nejpočetnějším kmenům severně od Mexika. S Evropany se setkali brzy a zejména v 18. století měli velký vliv na postup kolonizace a soupeření evropských mocností ve strategické oblasti v okolí Velkých jezer. Příchod bělochů se stal alespoň v počáteční fázi podnětem k jejich rozvoji a expanzi. Z původních sídel kolem Huronského jezera se Odžibvejové rozšířili hluboko na jih do regionů vhodných pro zemědělství; do jezernaté oblasti, kde se živili převážně rybolovem; daleko na sever na rozhraní lesů a tundry i do západních prérií. Migrace, kontakty s okolními skupinami, přejímání cizorodých prvků a jejich začleňování do vlastního životního stylu lze sledovat u všech severoamerických kmenů, ale v odžibvejské historii mají zvlášť významné místo.

Teprve během 19. století se museli vzdát se většiny svých lovišť a přesídlit do vyhrazených enkláv - rezervací. Krátce předtím přeťala navíc jejich území americko-kanadská hranice. Ztráta politické a ekonomické samostatnosti ale Odžibveje nezlomila. Naopak, během 20. století se aktivně zapojovali do bojů za občanská práva; v posledních dekádách pak dokázali získat zpět některá území a revitalizovat svou kulturu a jazyk. Přednáška nabídne jak vhledy do odžibvejské kultury v různých fázích jejího historického vývoje, tak konkrétní zážitky z pobytů v rezervaci White Earth v Minnesotě.

Cena: 40 Kč plné, 20 Kč snížené


Severoameričtí indiáni, jak je neznáte

Pavilon Anthropos, 8. 12. 2021 v 17:00 hod.

Přednáška Mgr. Ondřeje Pivody (Ústav jazykovědy a baltistiky na FF MU). Povídání o rozmanitosti jazyků a kultur původních obyvatel Severní Ameriky. Připomeneme si některé příběhy a skutečnosti známé z knih a filmů, ale také jejich historické pozadí. Společně uvedeme na pravou míru některé rozšířené omyly a polopravdy o indiánských kulturách, způsobu života a pohledu na svět.

Dotkneme se i odvrácené stránky minulosti některých kmenů v podobě válečnictví a kanibalismu. Poodhalíme tajemství šamanských obřadů a moudrost prastarých mýtů a legend. Zjistíme, čím indiáni a jejich jazyky ovlivnili češtinu a čím by mohl jejich způsob života, pohled na přírodu, svět a mezilidské vztahy obohatit naše životy.

Cena: 40 Kč plné, 20 Kč snížené


Archiv akcí

2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017

 
vyrobila www.omegedesign.cz