Pořádáme > Doprovodné programy a akce

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Leden 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
6
7
9
Čtvrtek, 09.01.2020
10
11
12
13
14
15
17
Pátek, 17.01.2020
18
Sobota, 18.01.2020
19
Neděle, 19.01.2020

Přednáška
Film
Doprovodná akce
Vernisáž
Ocenění

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

 Prohlédněte si newsletter pro tento měsíc


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY

 Zřizovatel:


                      

 
       

     

Doprovodné programy a akce

 Profil Moravského zemského muzea - sledujte nás na facebooku, aby vám neunikla žádná blížící se akce

Slavnostní zahájení výstavy Jako růže. Móda zrcadlem doby

Výstava Jako růže. Móda zrcadlem doby představí vývoj dámského oděvu městských vrstev i oblečení obyvatelstva brněnského venkova z období mezi lety 1880 až 1925. Výstavu doplní oděvy mužů, dětí, řada dobových módních doplňků a spodního prádla. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavý doprovodný program včetně dobové módní přehlídky. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 23. ledna 2020 v 17 hod. v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně.

Ptáci v zemědělské krajině

23. ledna 2020 v 17:00 / Pavilon Anthropos
Mgr. Jan Sychra, Ph.D.

Z Cyklu přednášek Klubu přírodovědeckého v Brně.

Tvrdohouby pro mírně pokročilé

28. ledna 2020 v 17:00 / Biskupský dvůr
Mgr. Lucie Zíbarová (Ústí nad Labem)Přednáška z Cyklu přednášek brněnské pobočky České vědecké společnosti pro mykologii.

Ať žije groteska! Doprovodný program pro rodiny s dětmi

Dětské muzeum MZM zve na doprovodný program pro rodiny s dětmi k výstavě Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce. Uskuteční se v sobotu 8. února 2020 od 14 do 17 hodin.

Přijďte se seznámit s významným českým spisovatelem, ilustrátorem knih pro děti a žurnalistou Ondřejem Sekorou prostřednictvím ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinových kreseb, karikatur a loutek vytvořených podle Sekorových návrhů. V programu si přiblížíme zrod grotesky a seznámíme s legendami, jako byl Charlie Chaplin nebo Laurel a Hardy, protože právě němá filmová groteska Ondřeje Sekoru velmi inspirovala v jeho tvorbě. Vyrobíme si loutky a vytvoříme vlastní grotesku.

Datum: sobota 8. února 2020 od 14 do 17 hodin
Místo: Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Vstupné: 50 Kč (výroba, materiál)

Upozorňujeme na omezený počet návštěvníků a doporučujeme telefonickou nebo e-mailovou rezervaci na tel. 533 435 274,  e-mail: detskemuzeum@mzm.cz

Expozice medailérské tvorby J. T. Fischera v JMM ve Znojmě

6. února 2020 v 17:30 / Kapucínské nám. 1/2 (učebna CITEM)
Mgr. Bc. Petr Eckl (Jihomoravské muzeum ve Znojmě)

Znojemský sochař a medailér J. T. Fischer (1912-1957) patří bezesporu k předním osobnostem českým medailérské tvorby poválečného období. Pozornost si zasluhuje především téměř padesátka jeho portrétních medailí vynikajících precizním provedením a striktně realistickým zpodobením portrétovaného. Přednáška přiblíží Fischerovu tvorbu tak, jak je prezentována ve stálé expozici Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Představení monografie Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce

Moravské zemské muzeum zve na představení monografie Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce, které se uskuteční ve čtvrtek 6. února 2020 od 18 hod. v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně.

Společně s výstavou, která je aktuálně instalována v MZM, vznikla také stejnojmenná monografie. Ve dvanácti tematických oddílech se detailně zabývá Sekorovou novinářskou, ilustrační a literární tvorbou, ale i dalšími aktivitami - zkoumá jeho příspěvek k dějinám domácího komiksu, loutkového i tradičního divadla, spolupráci s filmem, podíl na začátcích dětského vysílání Československé televize, zásluhy na rozvoji domácího sportu, entomologický zápal nebo snahy o proniknutí do prostředí vysokého výtvarného umění.

Bohatě ilustrovanou publikaci, jejíž prezentace se zúčastní většina zapojených autorů, vydává MZM ve spolupráci s nakladatelstvím Akropolis.

Vzácné houby Žďárských vrchů

11. února 2020 v 17:00 / Biskupský dvůr
Ing. Jiří Burel (Jihlava)

Jarní prázdniny v Moravském zemském muzeu 2020

Program jarních prázdnin se uskuteční ve dnech 18. až 21. února 2020 (vždy od 9 do 13 hodin).

Programy pro vás připravili pracovníci Etnografického ústavu, Historického oddělení, Numismatického oddělení a oddělení Dětské muzeum.

Úterý 18. 2. 2020 - Jako růže. Móda zrcadlem doby

Tento den bude ve znamení módy. Nahlédnete do výstavy Jako růže. Móda zrcadlem doby, kde se dozvíte zajímavosti o vývoji módy. Ve výstavě získáte rovněž inspiraci pro tvorbu vlastního modelu pomocí látkové koláže na papír. Vytvořit si můžete i módní doplněk ve formě brože či motýlka. A na závěr si uspořádáme malou módní přehlídku.Středa 19. 2. 2020 - Mendelianum - atraktivní svět genetiky

Navštivte Mendelianum, kde se každý z vás může stát vědcem. Seznámíte se s dnešní genetikou, molekulární biologií a dalšími obory, které se v genetice uplatňují. Zjistíte, jak velká je buňka a co všechno se v ní děje. Prohlédnete si několikametrové modely DNA doplněné 3D animacemi, a v naší molekulární laboratoři se seznámíte z řadou přístrojů, které umí s DNA pracovat. Zjistíte, jak se poznatky z genetiky dají využít v medicíně nebo kriminalistice, jak pracují laboranti. Vyzkoušíte si několik pokusů, a také práci s vybavením laboratoře.Čtvrtek 20. 2. 2020 - Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce

Přijďte se seznámit s významným českým spisovatelem, ilustrátorem knih pro děti a žurnalistou Ondřejem Sekorou prostřednictvím ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinových kreseb, karikatur a loutek vytvořených podle Sekorových návrhů. V programu se blíže seznámíte se zrodem postavičky Ferdy Mravence a dalších legendárních postaviček z hmyzí říše. Zahrajete si různé hry, vyrobíte si obrázkové plošné loutky, které si sami rozpohybujete. Společně pak vytvoříme vlastní příběh pomocí ploškové animace.Pátek 21. 2. 2020 - Technické vynálezy 20. století a návštěva numismatiky

Poslední prázdninový den navštívíme expozici Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století, kde nás čeká malá procházka historií 20. století. Představíme si zejména různé technické vynálezy, ale také výzbroj a výstroj vojáka 1. a 2. světové války. V druhé části programu nahlédnete pod pokličku jednoho zajímavého muzejního oboru. Navštívíme numismatické oddělení, kde se dozvíte, čím se zabývá numismatik. Prohlédnete si různá historická platidla, mince, bankovky a jiné poklady.

 

Sraz účastníků je ve vestibulu Dietrichsteinského paláce, Zelný trh 8, vždy před devátou hodinou, rozchod je ve třináct hodin tamtéž.

Programy jsou určené pro děti od 1. do 7. třídy, zájemci se mohou objednat na čtyřdenní program nebo na jednotlivé dny dle výběru.

Cena jednodenního programu je 100 Kč, cena čtyřdenního programu je 380 Kč.

Přihlášky a informace: Dětské muzeum MZM: tel.: 533 435 274 nebo 371, e-mail: detskemuzeum@mzm.cz - kapacita programů je omezená.

 

Vernisáž výstavy Řády a vyznamenání Španělska - sbírka Josefa L. Hrdého 18. února 2020

Moravské zemské muzeum zve na slavnostní zahájení výstavy Řády a vyznamenání Španělska - sbírka Josefa L. Hrdého dne 18. února 2020. Výstava představí soukromou sbírku Josefa L. Hrdého, která obsahuje 163 španělských řádů, vyznamenání a odznaků z období 18. - 20. století u nás téměř neznámých a nedostupných. Jedná se o královské řády, vojenské záslužné řády, civilní záslužné řády, vojenská vyznamenání, koloniální řády, řády karlistů, medaile Červeného kříže, pamětní medaile a kříže, dekorace společností a odznaky. K nejcennějším patří španělský Řád zlatého rouna z období 1. poloviny 20. století. Celou sbírku Josef L. Hrdý věnoval Moravskému zemskému muzeu.

Zajímavé houby pralesů Slovenska

25. února 2020 v 17:00 / Biskupský dvůr
Mgr. Daniel Dvořák (Ústav botaniky a zoologie PřF MU, Brno)
Mgr. Jan Běťák (VÚKOZ, Odd. ekologie lesa, Brno)

Houby Vsetínska

10. března 2020 v 17:00 / Biskupský dvůr
Jiří Polčák (Lipník nad Bečvou)

Hlenky - krásky inteligentní

24. března 2020 v 17:00 / Biskupský dvůr
RNDr. Jiří Kubásek, Ph.D. (Katedra experimentální biologie rostlin, PřF JČ, České Budějovice)

Archiv akcí

2020 | 2019 | 2018 | 2017

 
vyrobila www.omegedesign.cz