Pořádáme > Archiv výstav > 2013 > Cyril, Metoděj a Veligrad

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Cyril, Metoděj a Veligrad

První vyučovací hodina staroslověnštiny

Když se na Modré jako Veligradu natáčel film Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

 

Archeoskanzen Modrá u Velehradu, okres Uherské Hradiště

8. květen - 31. říjen 2013

 

Výstava v autentickém prostředí knížecího paláce archeoskanzenu v Modré u Velehradu prezentuje u příležitosti státních a církevních oslav výročí příchodu byzantské mise na Moravu historický projekt koncepčně vycházející z brněnské výstavy Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo.

První část nese název První vyučovací hodina staroslověnštiny a sestává z celkem 6 postav -figurín v životní velikosti, dobově oděných, které znázorňují Cyrila a Metoděje, jejich učedníky Nauma a Klimenta, dále knížete Rostislava, arcikněze pasovského, 3 žáky, mezi nimi i Gorazda. Děti si mohou přisednout do lavic a spolu s uvedenými postavami se stát součástí děje a třeba si i zkusit hlaholicí napsat své jméno.

Druhá část výstavy má stejná název jako je u celé výstavy, tj. Cyril, Metoděj a Veligrad a sestává ze 4 vitrín, v nichž jsou repliky a kopie nejvýznamnějších archeologických nálezů z oblasti Starého Města, Uherského Hradiště a Modré doplněné o modely sakrálních staveb, a také 2 vekoplošné modely, z nichž jeden zaznamenává pravděpodobné sídlo Metodějovo na Sadské výšině a druhý sídlo významného velmože, snad knížete, ve Starém Městě "Na Dědině".

Třetí část má název "Když se na Modré jako Veligradu natáčel film Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů" a sestává z cca 50 velkých fotografických reprodukcí pořízeným v době natáčení docudramatu režiséra P. Nikolaeva, kde MZM je odborná spolupracující organizace a doc. L. Galuška, odborným garantem.

 

Ve spolupráci Moravského zemského muzea a Archeoskanzenu "Opevněné velkomoravské sídliště středního Pomoraví" v Modré. 

Fotografie z vernisáže výstavy

 
vyrobila www.omegedesign.cz