Pořádáme > Archiv výstav > 2016 > Centrum slovanské archeologie - prezentace odborných oddělení

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Centrum slovanské archeologie - prezentace odborných oddělení

9. 11. 2016 - 4. 12. 2016

Vstupné: plné 50 Kč, zvýhodněné 25 Kč, rodinné 125 Kč

Otevírací doba: úterý 9-15 hod., středa až pátek 9-17 hod., sobota a neděle 13-18 hod.

Centrum slovanské archeologie (CSA) patří k nejmladším oddělením MZM. Bylo ustaveno v březnu roku 2015 vydělením z Archeologického ústavu. Sídlo má v Uherském Hradišti, a to především proto, že Uherskohradišťsko je místem velmi intenzivních výzkumů, především vztahujících se k Velké Moravě a také v odkazu na množství velkomoravského archeologického materiálu, který se podařilo MZM za řadu desetiletí v této lokalitě objevit. Věříme, že je správné představovat vědecké historické objevy právě v místech, kde byly učiněny, aby se zájemci mohli seznamovat s výstupy činnosti pracovníků MZM vztahující se k tomuto regionu.

Luděk Galuška, vedoucí CAS k tomu uvádí: „Základ sbírky ve správě Centra slovanské archeologie tvoří předměty získané vlastní terénně archeologickou nebo sběrnou činností na Uherskohradišťsku, zejména pak v katastrech Starého Města a Uherského Hradiště. Její nejzajímavější a nejvzácnější část tvoří zlaté a stříbrné šperky z doby Velké Moravy a předměty pocházející z výzkumů sakrálních staveb a výrobních specializovaných řemeslnických areálů. Pozoruhodné jsou i nálezy dokládající život ve středověkém Veligradu, datované do 13., případně 14. století.“ Velmi důležitou součástí činnosti Centra je také edukační rovina, živý kontakt s lidmi. I proto je jeho součástí výstavní sál, nesoucí jméno Viléma Hrubého. Aktuálně je v něm umístěna výstava „Sv. Cyril a Metoděj a počátky křesťanství na Moravě“.

Období Velké Moravy, v němž došlo k vytvoření základů české státnosti, představuje středobod odborného zájmu pracovníků CSA. „Z tohoto období, tedy z 9. století, jsou ve výstavě prezentovány části výbav hrobů tří jedinců, kteří zjevně náleželi k elitě tehdejší společnosti starých Moravanů, obyvatel velkomoravského Veligradu“ uvádí Galuška. Z prostředí dnešního Starého Města, z prostoru nejrozsáhlejší raně středověké nekropole té doby v lokalitě Na Valách, jde o šperky z hrobu 282/49 náležející mladé ženě (20-25leté) a předměty z hrobu 223/51, v němž místo svého posledního odpočinku našel velmož-bojovník přepásaný opaskem, na němž visel unikátní, honosný meč. Z prostředí křesťanského centra Velké Moravy na uherskohradišťské sadské Výšině sv. Metoděje doplňují prezentaci skvosty, jimiž byla do hrobu 209/59 vybavena tzv. sadská princezna, uložená do země někdy v období vlády knížete Rostislava. Velkomoravské skvosty ve výstavě nepředstavují jen bohatství mocných té doby, ale také zručnost a šikovnost jejich tvůrců, výrobců, jimiž v té době byli nezřídka již domácí klenotníci a zlatníci, žijící jak ve Veligradu, tak i v dalších mocenských centrech Velké Moravy.


Vystavené exponáty:
- Zlaté šperky z hrobu bohaté mladé ženy z prostředí velkomoravské elity:
4 velké zlaté košíčkovité náušnice, šest malých zlatých hrozníčkových náušnic a dva masivní zlaté gombíky s povrchem zdobeným hustou granulací (Staré Město, nekropole Na Valách, hrob 282/49, 9. století).

- Část hrobové výbavy velmože-bojovníka z doby Velké Moravy s jedinečným mečem, jehož příčka a hlavice jsou zdobeny mosaznou tausií, čepel je sestaven z prutů zhotovených metodou damašku:
Železný meč typu H, železná sekera-bradatice, bronzová, pozlacená přezka, bronzové pozlacené nákončí zdobené motivem spletených hadích těl, bronzová pozlacená přezka s průvlečkou, pozlacené nákončí zdobené technikou vrubořezu (Staré Město, nekropole Na Valách, hrob 223/51, 9. století).

- Část hrobové výbavy tzv. sadské princezny, mladé ženy z prostředí velkomoravské elity:
Náhrdelník ze skleněných korálků s mušlí Ostranky jaderské, topasem a jantarem, masivní zlatý prsten s plochým butonem zdobeným granulací, pár zlatých, vertikálně žebrovaných gombíků, pár stříbrných granulovaných gombíků, dvě zlaté lunicovité náušnice s bubínkem zdobené granulací, pár pozlacených náušnic s trojcípou drátěnou lunicí a bubínkem zdobených filigránem a granulací, pár velkých zlatých náušnic s deseti bubínky zdobenými granulací a pár zlatých hrozníčkovitých náušnic s drátkem ze ¾ krytých drátkovým pletivem, opatřených pravými perlami (Uherské Hradiště-Sady, pohřebiště křesťanského centra na Výšině sv. Metoděje, hrob 209/59, 9. století).


Nad oslavami 200. výročí založení MZM převzal záštitu prezident České republiky Miloš Zeman, ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

 
vyrobila www.omegedesign.cz