Pořádáme > Doprovodné programy a akce > 2012 > Brněnský drak

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Září 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
6
7
8
9
10
11
12
20
21
Úterý, 21.09.2021
22
23
Čtvrtek, 23.09.2021
24
25
26
27
28
29
30

Přednáška
Doprovodná akce
Exkurze
Zábava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY
 Zřizovatel:


                      

 
       

Brněnský drak

Zrestaurovaný krokodýl ze Staré radnice je nyní pro návštěvníky k vidění ve foyer Dietrichteinského paláce až do ukončení rekonstrukce radnice. 

O preparát krokodýla nilského, veřejnosti známého pod pojmenováním „Brněnský drak“, se stará zoologické oddělení Moravského zemského muzea od roku 1994. Stávající pravidelná údržba spočívá především v povrchovém čištění, konzervaci a desinfekci kůže a v drobných opravách poškozených drápů a zubů. Krokodýl pochází zřejmě z 16. století. Jeho stáří lze odhadnout jen přibližně z dochovaných archivních materiálů, podle nichž v roce 1578 napadli vycpaninu červi. Z toho vyplývá, že tehdy byl preparát ještě čerstvý a do zbytků masitých tkání nakladly mouchy vajíčka. Pravděpodobně se jedná o nestarší vycpaný exponát ve střední Evropě. 

Pověst o Brněnském drakovi

Existuje několik pověstí o původu Brněnského draka. První říká, že Brněnský drak pochází pravděpodobně z přelomu 16. a 17. století, kdy v Brně pobýval arcikníže Matyáš, který městu, jako poděkování za pohostinnost, věnoval kůži z krokodýla. Radní jej nechali vycpat a pověsit, aby získali co nejvíce návštěvníků města. Druhá pověst tvrdí, že brněnského draka buď dovezli ze svých výprav křižáci, a nebo že ho pánům z radnice daroval turecký sultán. Samotní Brňané se ale přiklánějí ke třetí verzi pověsti, tedy že draka nikdo nepřivezl, ale že žil kdysi u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni a trápil obyvatele široko daleko. Když měl hlad, požíral v okolí vše, co mu přišlo pod tlamu. Lidé se ho báli, ale nevěděli, jak se ho zbavit. Radní slíbili velkou odměnu sto zlaťáků, ale nikdo se nehlásil. Až jednou do hostince U Modrého lva přišel řeznický tovaryš, který chodil vandrem po světě. Všichni v hospodě vyprávěli jen o drakovi. Tovaryš chvíli poslouchal a pak povídá: "Já vás toho draka zbavím! Jen doneste velkou volskou kůži a pytel nehašeného vápna." Brňané mu moc nevěřili, ale co chtěl, to donesli. Řezník zašil vápno do volské kůže, naložil na vůz a odjel. Když přijel k řece, kde drak lehával, položil rychle na zem kůži a čekal. Za nějakou chvíli drak skutečně přilezl a hned se do kůže pustil. Když ji celou sežral, zapil ji vodou ze Svratky a odpočíval. Ale to neměl dělat. Vápno v něm začalo vřít, drak se nadouval, nadouval, až praskl. Vzbudilo to obrovskou radost, řezník dostal svou odměnu a vydal se zase do světa. Od té doby se už Brňané nemuseli žádné obludy bát a stal se symbolem města.

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz