Úvod > Akce > Doprovodné akce > Brněnská muzejní noc 2017

Brněnská muzejní noc v MZM 2017

Datum: sobota 20. května 2017 od 18:00 do 24:00 hod.

Jednorázové vstupné v ceně 20 Kč umožňuje během Brněnské muzejní noci vstup do brněnských objektů MZM. Předprodej vstupenek momentálně probíhá na pokladnách v Dietrichsteinském paláci, Paláci šlechtičen, Pavilonu Anthropos a Památníku Leoše Janáčka (volný vstup pro držitele karty ZTP a pro děti do 130 cm). Po dobu trvání akce jsou otevřeny všechny stálé expozice, krátkodobé výstavy a prodejny suvenýrů. Poslední vstup ve 23:30 hod.

Upozorňujeme, že v den konání BMN jsou objekty MZM v běžné pracovní době uzavřeny.

Biskupský dvůr, Muzejní 1

Stálé expozice:

  • Fauna Moravy
  • Akvárium sladkovodních ryb
  • Mendelianum – Atraktivní svět genetiky

Výstava:

  • V Mendelových stopách: Osobnosti, místa a vědecký výzkum v životě Gregora Mendela

Doprovodný program:

  • 18:15 – 18:30 Hudební ukázky z inscenací v podání Městského divadla Brno na nádvoří Biskupského dvora (+ občerstvení v Biskupském dvoře)
  • 18:30 – 21:30 Mr. Swing, nádvoří Biskupského dvora
  • 18:30 – 23:00 Genetické hrátky s krví – jak chutná vaše krev Drákulovi, Mendelianum
  • 21:30 – 23:00 mimořádně zpřístupněná kaple s renesančními freskami

   

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8

Stálé expozice:

  • Zaniklý život na Moravě
  • Pravěk Moravy
  • Velká Morava
  • Morava ve středověku
  • Svět nerostů
  • Památník prof. Karla Absolona

Výstavy:

  • Karel Absolon – manažer a strůjce velkých vizí
    Jedinečná příležitost spatřit předměty, které používal při své práci Karel Absolon. Všechny jsou prezentovány veřejnosti poprvé.
  • 200 let MZM – Numismatické oddělení
    Vystaveny jsou unikátní exponáty numismatického oddělení. Veřejnosti se představuje to nejlepší ze sbírek v originálech.
  • Šťastný bezdomovec – Evropan a světoobčan Jiří Gruša

Doprovodný program:

  • 18:05 průvod k 300. narození Marie Terezie, která byla ubytována v Dietrichsteinském paláci
  • 18:30 – 23:00 Taneční show - argentinské tango, výuka tance, živá hudba
  • 18:00 – 23:00 vědomostní kvíz v expozici Svět nerostů o zajímavé ceny, v zrekonstruované expozici zpřístupněna luminiscence
  • 18:00 – 23:00 vědomostní kvíz – 200 let MZM

       

Palác šlechtičen, Kobližná 1

Výstavy:

  • Království Benin: Bronzy zkropené krví
    Výstava je věnována dějinám, kultuře a umění afrického království Benin.
  • Venuše - Fotografie Jindřicha Štreita
    Projekt Venuše se soustředí na téma ženy a je rozdělen do tří částí, v jejichž centru je žena v pracovním procesu, žena ve volném čase a jako aktérka partnerských vztahů.
  • Pavel Dvorský
    Výstava prací předního umělce, který se věnuje rekonstrukcím pravěkého života.
  • Recyklace – šijeme, přešíváme, přeplétáme

Doprovodný program:

  • 18:00 – 23:30 Slow fashion a recyklace
  • 18:00 Výstava Recyklace – vernisáž výstavy
  • 18:00 FolklorStyl II
  • 18:00 Mimořádně otevřené podzemí Paláce šlechtičen s programem
  • 20:00 Módní přehlídka současné návrhářky Libuše Buchtové – Ateliér Libuše

   

Pavilon Anthropos, Pisárecká 5

Stálé expozice:

  • Morava lovců a sběračů
  • Nejstarší umění Evropy
  • Paleolitické technologie
  • Genetika ve vývoji člověka
  • Příběh lidského rodu
  • Primáti naše rodina

Výstavy:

  • Zápas ichtyosaurů aneb pravěk štětcem Zdeňka Buriana
    Známé obrazy doprovází originály zkamenělin, které Burianovi posloužily jako předloha a některé obrazy oživuje působivá animace.
  • Vítejte u neandertálců
    Výstava představuje neandertálce v novém světle. Mnohé předměty a antropologické nálezy jsou vystaveny vůbec poprvé.

Doprovodný program:

  • 18:00 – 22:00 ve výstavě Vítejte u neandertálců  vypravěč pohádek, mýtů a příběhů Tomáš Machek za doprovodu přírodní až pravěké zvukohudby z rukou a dechu Petra Cénka
  • 18:00 – 23:30 v expozici - šamanské bubny, kostýmy šamanské masky
  • 19:00 – 19:45 komentovaná prohlídka pro neslyšící ve znakovém jazyce ve výstavě Vítejte u neandertálců
  • 20:30 Roman Ravin a Swayambhu – tematický doprovod k výstavě Vítejte u neandertálců - alikvótní, šamanská hudba, "Spirit-etno"
  • 21:00 Petr Váša, fyzický básník
Program před Pavilonem Anthropos:
  • 18:00  21:00 Design kreslený dětmi  Komiksová jeskyně, zábava pro děti i dospělé s designérkou MgA. Adou Lejskovou Raškovou
  • 18:00 – 23:30 Kurz jeskynní malby a tvořivé dílny pro děti
  • 18:00 – 23:30 Tematický hudební doprovod – DJ Liguid A
  • 18:00 – 23:30 Čajchana v jurtě – čajové speciality a tradiční vodní dýmky
  • 18:00 – 23:30 Studentské rádio R z Masarykovy univerzity

+ občerstvení před Pavilonem Anthropos

Památník Leoše Janáčka, Smetanova 14

Stálá expozice:

  • Život a dílo Leoše Janáčka

Doprovodný program:

  • 18:00 – 23:30 Hudebně-výtvarná dílna na motivy opery Příhody lišky Bystroušky
  • 21:00 Koncert – sbor Láska opravdivá
  • 22:00 MIMOŘÁDNĚ! Koncert – volná improvizace na Janáčkovská témata Ingvaldsen, Narvesen a Graham

   

Vyhlášení výherců kvízů z Brněnské muzejní noci 2017

Výherci kvízu 200 let Moravského zemského muzea:

Jiří Maliňák, Brno
Diviš Samoel, Sudislav nad Orlicí
Jan Topol, Brno
Tomáš Vamberský, Brno
Anna Hanzelková, Brno

Výherci kvízu – expozice Svět nerostů:

Kristýna Kolembusová, Příbram na Moravě
Jakub Kloc, Vyškov
Lenka Davidová, Brno
Jana Lenártová, Kramolín
Petr Jimramovský, Brno

 
vyrobila www.omegedesign.cz