O muzeu > Přehled oddělení > Botanické oddělení > Amanita vladimirii - objev nového druhu muchomůrky v Česku

O muzeu

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Amanita vladimirii - objev nového druhu muchomůrky v Česku

Zpět na Botanické oddělení MZM

Že se stále objevují nové druhy živých organismů v těžko přístupných oblastech světa, to nás tolik nepřekvapuje. Ale v Česku? A vidíte - Česká republika je z mykologického hlediska dobře prozkoumaná, ale i zde je možno nalézt nový druh nápadné a velké houby. Svědčí o tom objev nového druhu muchomůrky pojmenovaný podle mykologa Botanického oddělení Moravského zemského muzea Vladimíra Antonína jako Amanita vladimirii.


Poprvé byla sbírána právě Vladimírem Antonínem a Daliborem Jandou v Beskydech a Javorníkách. V té době však ještě tato záhadná houba neměla jméno. Popsali ji až mykoložka MZM Hana Ševčíková spolu se dvěma francouzskými mykology, Pierre-Arthur Moreau a Jean-Michel Hanss. "Na základě dobře zdokumentovaných sběrů kolegů a také díky vlastnímu nálezu v oblasti Vsetínských vrchů a dalšího sběru z Francie se nám podařilo zjistit, že se jedná o nový druh," usmívá se spokojeně Hana Ševčíková. Článek o objevu vyšel v prestižním časopise Phytotaxa. Při popisu nového druhu byly využity klasické mikroskopické studie i moderní metody multigenové molekulární analýzy.

Tato muchomůrka patří mezi pošvatky (sekce Vaginatae; muchomůrky s pochvou, ale bez prstenu) a její holotyp je uložen v herbáři Botanického oddělení Moravského zemského muzea. Tím se Botanické oddělení MZM opět nesmazatelně zapsalo do dějin světové mykologie.

Je krásná, je vzácná, a zda je jedlá nebo jedovatá zjišťovat nebudeme. A tak ji, milí houbaři, raději nesbírejte. Kdybyste na ni narazili, tak si ji vyfoťte a radujte se spolu s námi, že o našich tolika problémy sužovaných lesích víme zase o něco víc.

Podrobné informace:

 ►  Tisková zpráva ke stažení

 
vyrobila www.omegedesign.cz