Pro média > Aktuality > Zlatý mamut, Cena Karla Absolona za popularizaci archeologie, zná vítěze

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Zlatý mamut, Cena Karla Absolona za popularizaci archeologie, zná vítěze

[vloženo: 8. dubna 2019]

Celostátní Ceny Karla Absolona za popularizaci archeologie Zlatý mamut byly dnes (8. 4. 2019) uděleny na slavnostním odpoledni v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea.

Hlavní cenu a odměnu 50 tisíc korun si odnesla Lucie Šmahelová, která spolu s kolegyní Veronikou Puháčkovou vytvořila projekt Kupecká osada Krumbenowe - veletrh pravěké a středověké kultury v Českém Krumlově. Druhé místo v kategorii Hlavní cena získal kolektiv autorů za Archeologické 3D virtuální muzeum. Bronzovou příčku Hlavní ceny Zlatého mamuta v hlasování odborné komise obsadil Průvodce pražskou archeologií - Památky známé, neznámé i skryté Ivany Boháčkové, Jaroslava Podlisky a kolektivu.

Nejvyšší příčku v kategorii Muzejní cena z rukou náměstka ministra kultury Alose Mačáka převzali Karolina a Jakub Klinečtí za Žít pravěk - edukační program v Archeoskanzenu Březno u Loun. Druhé místo v kategorii Muzejní cena obsadila Pavlína Komínková, Marek Novák, Lubomír Janeček a Antonín Štrof za projekt Cesta do pravěku Blanenska. Třetí místo získal Michal Beránek a Milena Pečárková s projektem Dílna archeologa v Muzeu Cheb.

První místo Studentské ceny Zlatého mamuta získali Tereza Lefnerová, Jan Havelka a Ladislav Čejka za Oživlý pravěk - edukačně zážitkový program v pravěké osadě Křivolík. Druhé místo v kategorii Studentská cena získal Martin Košťál, Emil Holek, Tereza Polláková a Ema Galocinová s projektem Virtuální trojrozměrné archeoparky na Vysočině. Třetí místo této kategorie patří Šimonu Strakovi s projektem Historie vápenictví a výroby cementu v Mokré u Brna.

Odborná porota klání, které si klade za cíl zpopularizovat tuzemské odborníky v oblasti archeologie a archeologické muzeologie a edukace u veřejnosti i nadchnout k dalším aktivitám, se sešla poprvé. Držitele prvního ročníku ocenění v podobě sošek mamuta dle nálezu z Předmostí u Přerova vybírala z 38 přihlášených projektů z celé České republiky.

Jde o společný projekt Moravského zemského muzea, Archeologického ústavu Akademie věd ČR, Brno, v. v. i., a Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Více na webu www.cenazlatymamut.cz.

   

Fotogalerie z akce je ke zhlédnutí zde.

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz