Pro média > Aktuality > Zlatý mamut, Cena Karla Absolona za popularizaci archeologie, zná vítěze

Pro média

 

Kalendář akcí

Duben 2019
Po
Út
St
Čt
So
Ne
15
16
Úterý, 16.04.2019
17
19
20
21
22
23
24
Středa, 24.04.2019
25
26
27
28
29
30
Úterý, 30.04.2019

Vernisáž
Film
Univerzita třetího věku
Přednáška
Koncert
Ocenění
Benefice

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Zlatý mamut, Cena Karla Absolona za popularizaci archeologie, zná vítěze

[vloženo: 8. dubna 2019]

Celostátní Ceny Karla Absolona za popularizaci archeologie Zlatý mamut byly dnes (8. 4. 2019) uděleny na slavnostním odpoledni v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea.

Hlavní cenu a odměnu 50 tisíc korun si odnesla Lucie Šmahelová, která spolu s kolegyní Veronikou Puháčkovou vytvořila projekt Kupecká osada Krumbenowe - veletrh pravěké a středověké kultury v Českém Krumlově. Druhé místo v kategorii Hlavní cena získal kolektiv autorů za Archeologické 3D virtuální muzeum. Bronzovou příčku Hlavní ceny Zlatého mamuta v hlasování odborné komise obsadil Průvodce pražskou archeologií - Památky známé, neznámé i skryté Ivany Boháčkové, Jaroslava Podlisky a kolektivu.

Nejvyšší příčku v kategorii Muzejní cena z rukou náměstka ministra kultury Alose Mačáka převzali Karolina a Jakub Klinečtí za Žít pravěk - edukační program v Archeoskanzenu Březno u Loun. Druhé místo v kategorii Muzejní cena obsadila Pavlína Komínková, Marek Novák, Lubomír Janeček a Antonín Štrof za projekt Cesta do pravěku Blanenska. Třetí místo získal Michal Beránek a Milena Pečárková s projektem Dílna archeologa v Muzeu Cheb.

První místo Studentské ceny Zlatého mamuta získali Tereza Lefnerová, Jan Havelka a Ladislav Čejka za Oživlý pravěk - edukačně zážitkový program v pravěké osadě Křivolík. Druhé místo v kategorii Studentská cena získal Martin Košťál, Emil Holek, Tereza Polláková a Ema Galocinová s projektem Virtuální trojrozměrné archeoparky na Vysočině. Třetí místo této kategorie patří Šimonu Strakovi s projektem Historie vápenictví a výroby cementu v Mokré u Brna.

Odborná porota klání, které si klade za cíl zpopularizovat tuzemské odborníky v oblasti archeologie a archeologické muzeologie a edukace u veřejnosti i nadchnout k dalším aktivitám, se sešla poprvé. Držitele prvního ročníku ocenění v podobě sošek mamuta dle nálezu z Předmostí u Přerova vybírala z 38 přihlášených projektů z celé České republiky.

Jde o společný projekt Moravského zemského muzea, Archeologického ústavu Akademie věd ČR, Brno, v. v. i., a Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Více na webu www.cenazlatymamut.cz.

   

Fotogalerie z akce je ke zhlédnutí zde.

 

 
 Zřizovatel:
                                                

                    
vyrobila www.omegedesign.cz