Pro média > Aktuality > Zasedání odborných pracovníků - etnologů Jihomoravského kraje v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Doprovodná akce
Přednáška
Exkurze
Výstava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Zasedání odborných pracovníků - etnologů Jihomoravského kraje v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně

[vloženo: 16. února 2020]

Od roku 2018 se na popud regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Masarykově muzeu v Hodoníně konají vždy v únoru a září pracovní setkání jihomoravských etnologů. Místem společných jednání bývají jednotlivá muzea regionu.

V únoru 2020 přijali odborní pracovníci pozvání do Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně. Hlavními body programu byla nejenom nominace řemeslníků na titul Mistr tradiční rukodělné výroby JMK, mapování nemateriálních statků, vedení Seznamu JMK, společné terénní výzkumy a mnohé další, ale především první ze série plánovaných odborných přednášek.

Tématu uchovávání textilu v depozitářích, evidenci sbírkových předmětů, preventivní zásahy konzervátora, restaurování a především detekce možných problémů při pravidelných kontrolách vykonávaných správci sbírek se ujala konzervátorka Etnografického ústavu paní Libuše Dufková.

Vzorově uspořádaným depozitářem pak své kolegy provedla kurátorka textilní sbírky Mgr. Markéta Tobolová.

Setkání odborných pracovníků zakončila komentovaná prohlídka výstavy Jako růže. Móda zrcadlem doby, jejíž autorkou je právě paní Dufková.

Spolupráce mezi pověřeným regionálním pracovištěm JMK a Etnografickým ústavem MZM bude nadále pokračovat nejenom podobnými akcemi, ale například i společnými nominacemi nemateriálních statků (Pouť v Žarošicích), nominačními návrhy na titul Mistr tradiční rukodělné výroby (Marcela Hrabovská - kraslice zdobené slaměnou intarzií) nebo přednáškami v rámci připravované výstavy Kramářských tisků.

   

Autorka: Mgr. Věra Colledani

 
vyrobila www.omegedesign.cz