Pro média > Aktuality > Svět je bohatší o nový minerál. Díky odborníkům z Moravského zemského muzea

Pro média

 

Kalendář akcí

Březen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Svět je bohatší o nový minerál. Díky odborníkům z Moravského zemského muzea

[vloženo: 14. února 2021]

Na světě je o jeden minerál víc! Jmenuje se dobšináit a má vzorec Ca₂Ca(AsO₄)₂·2H₂O. Na jeho objevu se podíleli mineralogové z Moravského zemského muzea Mgr. Eva Víšková, Ph.D. a Mgr. Jiří Toman, Ph.D. V rámci zahraniční terénní cesty v září 2019 společně s kolegou z ÚGV MU navštívili revír v okolí Dobšiné, který je známý historickou těžbou kobaltu a niklu. Zde se jim podařilo odebrat materiál, který byl následně podroben detailnímu studiu, na němž spolupracovali spolu s mineralogy z Národního muzea, Slovenské akademie věd, Masarykovy univerzity a Akademie věd České republiky.

Světle růžové agregáty dobšináitu v asociaci se sekundárními minerály arzenu (erytrín-hörnesit), foto: L. Hrdlovič (šířka záběru je 3,15 mm)

Výsledkem této spolupráce je rozšíření mineralogického systému o nový minerál – dobšináit  [Ca₂Ca(AsO₄)₂·2H₂O]. Ten potvrdila na začátku února Komise pro nové minerály, nomenklaturu a klasifikaci (Commission on New Minerals, Nomenclature & Classification; CNMNC) při Mezinárodní mineralogické asociaci.

Dobšináit je 23. minerálem popsaným poprvé na světě z území Slovenska; název je odvozen od města Dobšiná. Jedná se o nový člen roselitové skupiny s dominantním zastoupením vápníku. Minerály roselitové skupiny patří k poměrně vzácným arzeničnanům s obsahem vody. Holotyp (typový vzorek), na kterém byl dobšináit identifikován, bude uložen ve sbírce Mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea v Brně.

V současné době se připravuje odborná publikace, aby byly splněny všechny podmínky pro definitivní uznání tohoto nového minerálu.

 
vyrobila www.omegedesign.cz