Pro média > Aktuality > Stezky třetího odboje: Víra. Svoboda. Okupace.

Pro média

 

Kalendář akcí

Prosinec 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
Středa, 01.12.2021
2
3
Pátek, 03.12.2021
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Výstava
Přednáška

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

Stezky třetího odboje: Víra. Svoboda. Okupace.

[vloženo: 25. června 2021]

Moravské zemské muzeum a občanské sdružení Paměť v rámci společného projektu zmapovalo brněnský třetí odboj a prostřednictvím webových stránek široké veřejnosti nabídlo trojici stezek po stopách a konkrétních místech tragických událostí nedávných dějin.

Více na Stezky třetího odboje (sdruzenipamet.cz).

Přístup k nim je zřízen také přímo ze stránek MZM.

Dvě stezky, Víra a Svoboda, se týkají přelomu čtyřicátých a padesátých let, stezka Okupace pak událostí let 1968 a 69.

Stezka Víra začíná u brněnského Stadionu, místa, kde se konal jeden z největších politických procesů s knězem Oto Mádrem a dalšími „nepřáteli režimu“, pokračuje kolem kněžského alumnátu k budově dnešního Ústavního soudu. Tam si můžeme vzpomenout na katolické spisovatele a intelektuály, kteří právě zde byli souzeni v takzvaném procesu se „Zelenou internacionálou“. A jen kousek dál, na Údolní ulici, dožíval za dozoru příslušníků Státní bezpečnosti svůj život jeden z nejvýznamnějších politických představitelů první republiky, dlouholetý předseda Lidové strany, katolický kněz a někdejší předseda exilové vlády v Londýně Msgre Jan Šrámek. Stezka Víry končí na Petrově, kde žil, rovněž v internaci, brněnský biskup Karel Skoupý.

Stezka Svoboda nabízí návštěvníkovi seznámení s místy, kde byli vězněni a trpěli ti, kteří aktivně bojovali po únoru 1948 o svobodnou zemi. Můžeme například vidět, kde se nacházela konspirační vila StB, jejíž lokace byla donedávna záhadou. V tomto nenápadném domě na Hlinkách skončil svůj život za dodnes nevyjasněných okolností Jan Koreis, odvážný spolupracovník popraveného Petra Křivky, významný brněnský sportovec, atlet, který reprezentoval Československo na olympiádě v Berlíně. Před soudní budovou na Rooseveltově, v níž proběhlo několik procesů, nelze minout samotný památník Třem odbojům. V pasáži Alfa malá pamětní deska připomíná odvážného vojáka Josefa Robotku, odbojáře, který podobně jako Petr Křivka skončil na popravišti.

Ústřední zastávkou stezky Okupace je redakce vysílání rozhlasu po drátě na Dominikánském náměstí. Právě rozhlas po drátě totiž navzdory okupaci jako jediný fungoval a nabízel Brňanům jak praktické informace o pohybu vojsk či otevřených obchodech, tak o politické situaci. Studio se nacházelo v suterénu Nové radnice.

„Stezky třetího odboje jsou tu pro všechny, které zajímá naše minulost, a chtějí vidět na vlastní oči místa, kde se tyto dějiny psaly,“ říká jeden z autorů celého projektu, badatel MZM Luděk Navara a dodává: „Jsou to samozřejmě veskrze smutné události, ale je důležité na ně myslet a nezapomínat. Jde přece o to, aby se už nikdy neopakovaly.“

 
vyrobila www.omegedesign.cz