Pro média > Aktuality > Sbírky Moravského zemského muzea odhalily světově unikátní naleziště třetihorních zvířat na Moravě

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Sbírky Moravského zemského muzea odhalily světově unikátní naleziště třetihorních zvířat na Moravě

[vloženo: 2. srpna 2021]

Kdybychom navštívili jižní Moravu před 13,6 miliony lety, připadali bychom si jako v Africe. Dobře to dokládají nálezy třetihorních savců z dnes již zaniklé Czujanovy pískovny nedaleko Mikulova. V průběhu druhé poloviny 20. století byly v této pískovně nacházeny četné kosti a zuby zvířat, z nichž velká část skončila ve sbírkách Moravského zemského muzea. Nálezům však byla dosud věnována jen malá pozornost a naleziště tak bylo z velké části zahaleno tajemstvím.

Výzkum kurátora Mgr. Jakuba Březiny z geologicko-paleontologického oddělení odhalil pestré společenstvo celkem 14-ti druhů zvířat. Jedná se o nosorožce, tříprsté koníky, drápatá chalikotéria, žirafám podobné paleomerycidy, jelínky, prasata a také vzácné druhy mastodontů, turovitých a želv. Multidisciplinární výzkum, který probíhal ve spolupráci s odborníky z Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity a z Katalánského ústavu paleontologie Miquela Crusafonta ve Španělsku, umožnil zjistit přesné stáří lokality, prostředí v jakém zvířata žila a také proč uhynula.

Výsledky byly publikovány v mezinárodně uznávaném odborném periodiku Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology.

Třetihorní savci z Czujanovy pískovny u Mikulova (autor: Petr Modlitba)
 
vyrobila www.omegedesign.cz