Pro média > Aktuality > Rogeru Scrutonovi bylo uděleno čestné občanství města Brna in memoriam

Pro média

 

Kalendář akcí

Leden 2022
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31

Přednáška

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

Rogeru Scrutonovi bylo uděleno čestné občanství města Brna in memoriam

[vloženo: 10. prosince 2021]

Britský filosof, estetik, politolog a spisovatel sir Roger Vernon Scruton (1944–2020) se, v míře výjimečné pro občany cizích států, zasloužil o intelektuální a kulturní rozvoj České republiky. Jeho pozornosti a přízni se těšilo obzvláště Brno. Patřil mezi zakladatele Jan Hus Educational Foundation v Oxfordu. Tato nadace umožnila během 80. let 20. století vznik ostrovů svobodného vzdělání a kultury v Československu, a to především díky organizaci tzv. podzemní univerzity, bytových seminářů, na nichž přednášeli zahraniční vzdělanci. Zprostředkováním moderních technologií ze zahraničí (počítače, tiskárny, videorekordéry, videokamery) se Scruton podílel také na rozvoji brněnského kulturního života. Jeho spolupráce s Brnem nebyla ukončena ani sametovou revolucí. Stál u zrodu brněnské Vzdělávací nadace Jana Husa, pronesl několik přednášek nejen na Masarykově univerzitě. V roce 2012 projevil výjimečný vztah k Brnu tím, že Moravskému zemskému muzeu věnoval archiv Jan Hus Educational Foundation, tedy svědectví o desetileté utajené spolupráci Britů, Čechů, Moravanů a Slováků během komunistického režimu. Myšlenkové dědictví Rogera Scrutona tak zůstává trvale spojeno s Brnem.

Roger Scruton (foto Petr Baran)

Roku 1985 byl Roger Scruton z lidského hlediska paradoxně, tehdejším politickým pohledem však cíleně z Brna (a potažmo z celého Československa) vyhoštěn a označen za nežádoucí osobu. Potřebným však dokázal pomáhat i železné oponě navzdory. Proto mu nyní Brňané chtějí vyjádřit své poděkování.  Z pověření a jménem Vzdělávací nadace Jana Husa proto podal Jiří Müller o prázdninách letošního roku návrh na udělení čestného občanství města Brna siru Rogeru Vernonu Scrutonovi in memoriam. K jeho návrhu se svými podpisy připojily také významné brněnské kulturní a vzdělávací instituce, kromě Moravského zemského muzea rovněž Masarykova univerzita, Janáčkova akademie múzických umění a Centrum pro rozvoj demokracie a kultury.

Foto vlevo: Bronislava Müllerová a Roger Scruton v roce 1991.
Foto vpravo: V roce 1998 převzal Roger Scruton čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně.

Zastupitelstvo města Brna na svém zasedání dne 7. prosince 2021 tento návrh schválilo, a tak byl po šestatřiceti letech splacen velký dluh. Z nežádoucí osoby, která byla z Brna vyhoštěna, se Roger Scruton stal jeho čestným občanem.

 
vyrobila www.omegedesign.cz