Pro média > Aktuality > Proslulý badatel Karel Absolon se díky MZM představil v chorvatském Záhřebu

Pro média

 

Kalendář akcí

Prosinec 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
Středa, 01.12.2021
2
3
Pátek, 03.12.2021
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Výstava
Přednáška

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

Proslulý badatel Karel Absolon se díky MZM představil v chorvatském Záhřebu

[vloženo: 7. října 2019]

Výstavu představující život a dílo světově proslulého krasového badatele a archeologa Karla Absolona připravilo od letošního 18. září do 13. října Archeologické muzeum v chorvatském Záhřebu, většinu podkladů dodalo Moravské zemské muzeum (MZM). „Výstavní projekt Balkan Journeys of Karel Absolon 1908-1022 vznikl z iniciativy Archeologického muzea v Zagrebu, konkrétně zdejší kurátorky českého původu Jany Kopáčkové, která je koordinátorka programu Four Seasons of Czech Culture. S nápadem přišla loni, od původního nápadu pouhé přednášky jsme se dobrali k tomu, že by bylo nejlepší udělat samostatnou výstavu. Celý program zaštítila a podporuje česká ambasáda v Zagrebu, která je spoluorganizátorem,“ uvedl Petr Kostrhun, vedoucí Centra kulturní antropologie MZM.

Základ výstavy vytvořilo ze sbírek MZM zapůjčených 40 fotografií Karla Absolona z oblasti Dinárského krasu, které tam pořídil na svých výzkumných cestách v letech 1908 až 1922. Fotografie na výstavě doplnily vitríny, do kterých MZM zapůjčilo předměty z Absolonovy pozůstalosti jako například cestovní pas z dob monarchie, zbrojní průkaz, potřebné dokumenty povolující jeho pohyb na tamním území i v komplikovaných dobách první světové války či mikroskop. Zajímavostí jsou ukázky nepublikovaných rozsáhlých rukopisů o Dinárském krase, které Absolon připravoval a nazval je "Ombla" a "Travunia". Součástí rukopisů jsou jím vytvářené mapové podklady, tabule s nákresy jeskyní ale také například jeskynního hmyzu.

Současně tvůrci výstavy z archivu doručené korespondence v MZM vybrali ty dopisy, které Absolonovi adresovali kolegové přímo ze Zagrebu a dokládají jeho kontakty s tamními přírodovědci a speleology. Výstavu doplnil černobílý propagační film z roku 1928, který pojednává o Absolonových archeologických výzkumech v Dolních Věstonicích.

Jednou z výrazných balkánských stop Karla Absolona (16. června 1877 Boskovice – 6. října 1960 Brno) byl objev 700 metrů dlouhé chodby v krápníkové jeskyni Vjetrenica v Bosně, která dnes nese jeho jméno. Absolon byl obdivuhodný také tím, jak dokázal svoji práci a objevy medializovat. Ve své době byl v této oblasti přímo průkopníkem, přispělo k tomu i jeho charizma. K propagaci svých objevů používal všechny dostupné prostředky, noviny, kulturní časopisy, fotografii, rozhlas a také film. „V Zagrebu nás velmi překvapilo, kolik zainteresovaných lidí přišlo na zahájení. O fotografie se zajímali i architekti, kteří v nich viděli hodnotu zaznamenané podoby pobřeží,“ doplnil Kostrhun.
Více o projektu a pořádajícím záhřebském archeologickém muzeu se lze dozvědět na webu www.amz.hr.

Plakat Absolon AMZ HR ENG Web

 
vyrobila www.omegedesign.cz