Pro média > Aktuality > Promítání dokumentárního filmu Lety ve středu 28. července 2021 v rámci festivalu Meeting Brno

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Promítání dokumentárního filmu Lety ve středu 28. července 2021 v rámci festivalu Meeting Brno

[vloženo: 25. července 2021]

Dokumentární film Lety z produkce organizace ROMEA získal zvláštní ocenění na berlínském festivalu romského filmu Ake Dikhea?. V rámci festivalu Meeting Brno proběhne jeho první veřejná projekce v Brně ve středu 28. července 2021 v 17:00 v přednáškovém sále Dietrichsteinského paláce.

Film tematizuje historii jednoho konkrétního místa – protektorátního koncentračního tábora určeného pro Romy – a věnuje se osudům lidí, kteří zde zahynuli nebo se pro ně Lety staly přestupní stanicí před transportem do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Dále se věnuje milníkům dvacetiletého úsilí organizací a jednotlivců o to, aby se místo romského holokaustu v Letech u Písku dočkalo důstojné piety. Snímek vznikal přibližně dva roky a předcházelo mu desetileté bádání, sběr informací, rozhovorů i osobních vzpomínek. Autoři filmu využili například archivy České televize a Muzea holokaustu ve Washingtonu, kde získali cenná svědectví přeživších přímo z Letů.

Od roku 2018 se stává oficiálním správcem památníku obětem romského holokaustu v Letech Muzeum romské kultury, které zde v současné chvíli projektuje nový památník s expozicí dle výsledků mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže. Ten by měl uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, informovat odbornou i laickou veřejnost, podnítit diskusi o minulosti i o současné společenské situaci a zabývat se tématy diskriminace menšin a lidských práv.

Po projekci filmu budou pracovníci Muzea romské kultury odpovídat na dotazy a představí činnost muzea týkající se nového památníku v Letech.

Lety. Režie a scénář: Viola Tokárová, František Bikár, Renata Berkyová (2019, 58 min)

 
vyrobila www.omegedesign.cz