Pro média > Aktuality > Přednáška Lidová kultura jako součást historické paměti národa se uskuteční 4. prosince 2018

Pro média

 

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Přednáška Lidová kultura jako součást historické paměti národa se uskuteční 4. prosince 2018

[vloženo: 27. listopadu 2018]

Moravské zemské muzeum zve na přednášku Lidová kultura jako součást historické paměti národa, která se uskuteční jako doprovodný program k výstavě Tradiční lidová kultura - výkladní skříň státu - vděčný symbol národa. Přednáška zazní v úterý 4. prosince 2018 v 17:00 hod. v Dietrichsteinském sále na Zelném trhu 8 v Brně.

  

Zájem o tradiční lidovou kulturu byl od 19. století v prostředí mnohonárodnostní Rakousko-uherské monarchie velmi silně spjat s ideou národní identity. Přelom 19. a 20. století tyto tendence posílil i ve vztahu česko-slovenské vzájemnosti a lidová kultura se tak po vzniku nového státu stala přirozeným symbolem jeho integrity.

V jakých podobách a kontextech však byla prezentována, jak k ní během stoletého vývoje přistupovaly mocenské struktury i kulturní elity, a co znamená odkaz lidových tradic pro dnešní generace - to jsou základní témata, kterým se bude věnovat doc. PhDr. Martina Pavlicová, CSc., z Ústavu evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a PhDr. Lucie Uhlíková, Ph.D., z Etnologického ústavu Akademie věd ČR.

 
vyrobila www.omegedesign.cz