Pro média > Aktuality > Poznej brněnskou džungli! vyzývají přírodovědci MZM

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Poznej brněnskou džungli! vyzývají přírodovědci MZM

[vloženo: 1. dubna 2021]

I ve městech může být příroda pestrá a rozmanitá. Pojďme spolu ukázat celému světu, jaké krásy fauny i flóry skrývá Brno! Hády, Špilas, Kravák, Mariánské údolí - to všechno už znáte? A víte, že třeba na Lesné je spousta netopýrů a že u Kohoutovického potoka rostou orchideje? Ale často stačí vyrazit jen na zahradu nebo za dům, i tam se dá najít spoustu zajímavých úlovků. Na přelomu dubna a května se přitom můžete zapojit do celosvětové soutěže City Nature Challenge 2021.

Pojďte s námi prozkoumat brněnskou džungli. Je to takhle jednoduché:

1. Vezměte chytrý telefon, stáhněte si do něj aplikaci iNaturalist.
2. Zaregistrujte se.
3. Vyrazte ven a s aplikací foťte rostliny a živočichy kolem sebe.

To je vše. Že nevíte, co jste zrovna objevili? Nevadí, aplikace iNaturalist vás sama navede. Do identifikace vyfocených přírodnin se skrze aplikaci zapojí i odborníci z MZM a budou určovat a potvrzovat nahraná pozorování. Možná budete překvapeni, co všechno lze najít v nejbližším parku, u vás na zahradě nebo třeba na náměstí v centru Brna.

City Nature Challenge 2021 je mezinárodní klání, ve kterém mezi sebou soupeří města po celém světě o co největší počet pozorování rostlin a živočichů.  Letošní ročník se koná v termínu od pátku 30. dubna do pondělí 3. května 2021. Cílem hry je v těchto dnech zachytit co nejvíce živé přírody na území města Brna - s pomocí vašich mobilních telefonů a aplikace iNaturalist.

V našem městě projekt organizuje Hvězdárna a planetárium Brno za pomoci mnoha dalších organizací včetně Moravského zemského muzea. Minulý rok se přitom do soutěže zapojilo 244 měst a více než 41 tisíc pozorovatelů, kteří dali dohromady přes 815 tisíc záznamů. Mezi nimi se podařilo nalézt 32 tisíc unikátních druhů, z toho 1300 velmi vzácných nebo ohrožených. Nejde jen o hru, dokonce na základě sbíraných údajů vznikají první vědecké práce! A jak jsme dopadli my? Brno se umístilo na skvělém 76. místě v počtu pozorovatelů.

Sledovat soutěž můžete hned na třech místech. Na webových stránkách brnenskadzungle.cz a na sociálních sítích facebook.com/brnenskadzungle nebo instagram.com/brnenskadzungle. Tam všude najdete nejen návod, jak se doklikat k aplikaci iNaturalist, tam všude budeme vyprávět příběhy o tajemné brněnské džungli. Na FB Moravského zemského muzea budeme publikovat během celého dubna tipy, kam se vypravit nebo co pozorovat.

Za Českou republiku se letos soutěže zúčastní také Praha a Uherské Hradiště. Tak neváhejte a pojďte do toho s námi, Brno má rozhodně co nabídnout!

 
vyrobila www.omegedesign.cz