Pro média > Aktuality > Pes - přítel člověka. Nové výsledky výzkumu časné domestikace psů

Pro média

 

Kalendář akcí

Únor 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Pes - přítel člověka. Nové výsledky výzkumu časné domestikace psů

[vloženo: 19. února 2020]

Martina Galetová z Moravského zemského muzea se aktivně účastnila týmového výzkumu, který prováděl mikroskopickou analýzu opotřebení zubů fosilních psovitých šelem z paleolitické lokality Předmostí v České republice. "Provedli jsme analýzu mikroabrazí zubů ve fosilním vzorku psovitých z lokality Předmostí, který obsahuje jak vlku, tak psu podobné psovité šelmy," říká Martina Galetová. Badatelé identifikovali jasné typy opotřebení zubů pro každý ze dvou morfotypů psovitých.

Ve srovnání s Canidy podobnými vlku mají zuby raných psích Canidů, které nazýváme "protopsi", větší stopy opotřebení indikující potravu s obsahem tvrdé lámavé stravy. Tato větší durofágie - konzumace potravy obsahující tvrdé složky - u "protopsů" znamená, že pravděpodobně žrali kosti a jiné méně žádoucí kusy potravy, ke kterým se dostali na lidských sídlištích, a přináší tak další důkaz o tom, že na lokalitě byly nalezeny dva typy psovitých živících se různou potravou, což souhlasí s dalšími důkazy rané domestikace.

Primárním cílem výzkumu bylo zjistit, zda tyto dva morfotypy vykazují výrazné rozdíly v chování na základě způsobu opotřebení zubů. Mikroabraze zubů je behaviorální signál, který se může objevit o generace dříve, než v populaci nastanou morfologické změny, a je velmi slibný pro užití archeologických dokladů pro rozlišení "protopsů" od vlků.

Domestikace psa je prvním příkladem ochočení zvířat a jediným typem domestikace, který se objevil dávno před jednoznačným dokladem zemědělství. Probíhá však ostrá vědecká debata ohledně doby a okolností počátků domestikace psů - odhady se pohybují od 15 000 do 40 000 let př. n. l. Diskutuje se rovněž o tom, proč byli jako první domestikováni vlci a stali se psy. Z antropologického hlediska je doba počátku domestikace významná pro pochopení chování a ekologie tehdejšího člověka - časného Homo sapiens.

Hlavním autorem studie je Kari Prassack, vedoucí výzkumu a sbírek v Hagerman Fossil Beds National Monument, který je součástí National Park Service (USA), a Peter Ungar, profesor na University of Arkansas (USA), na projektu dále spolupracovali: Mietje Germonpré z Royal Belgian Institute of Natural Sciences (Belgie) a Josephine DuBois, studentka ze City School of Dentistry při University of Missouri-Kansas (USA).  

Výzkum podpořila Grantová agentura České republiky (GAČR GA15-06446S), Ministerstvo kultury ČR (Moravské zemské muzeum, MK000094862)  a University of Arkansas Honors College (USA).

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz