Pro média > Aktuality > Otevřena nová výstava Trojí život středověké keramiky

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Otevřena nová výstava Trojí život středověké keramiky

[vloženo: 18. května 2021]

Dietrichsteinský palác, 19. 5. - 3. 10. 2021

Dvojí život - to evokuje ledacos. A co teprve trojí život! V případě výstavy Trojí život středověké keramiky se ničeho pokoutného či nekalého obávat nemusíte, trocha tajemství vás však čeká. Výstava zachycuje tři etapy života keramiky: její zrod v hrnčířské dílně, její uplatnění v domácnosti a její posmrtný život, který čile vede v archeologických laboratořích a muzejních depozitářích a výstavách.

Výrobky z hlíny se řadí mezi nejstarší doklady lidské činnosti.

Ve středověku byla keramika lehce dostupným a nepostradatelným pomocníkem v mnoha oblastech každodenního života, zejména pak v domácnosti. Převládala především v kuchyni a na jídelním stole, ale známe i keramické pokladničky na drobné úspory, kahánky ke svícení či dokonce nočníky. Cenné informace o detailech každodenního života, např. o oblékání, přináší drobná keramická plastika, zřejmě dětské hračky, dárky a upomínky z pouti. Spotřeba běžného keramického nádobí v domácnostech byla obrovská, proto se keramika tak hojně nachází v odpadních jímkách středověkých měst. Výstava tedy přináší reprezentativní výběr keramické produkce čtyř královských měst Brna, Jihlavy, Plzně a Českých Budějovic, která jsou po stránce archeologické dobře prozkoumána a zmapována.

Na výstavu navazuje dobře vybavená dětská dílna, která umožní malým návštěvníkům vyzkoušet si práci středověkého hrnčíře i novodobého archeologa a muzejního restaurátora.

Výstava je jedním z hlavních výstupů grantového projektu Ministerstva kultury ČR na léta 2018-2021 s názvem Vrcholně středověká keramika jako součást movitého kulturního dědictví.

 
vyrobila www.omegedesign.cz