Úvod > Pro média > Aktuality > Nová kniha Brněnský kaleidoskop času. Výběr událostí a osobností dějin města ve 20. století

Pro média

 

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Nová kniha Brněnský kaleidoskop času. Výběr událostí a osobností dějin města ve 20. století

[vloženo: 4. července 2018]

Na přelomu jara a léta byla vydána publikace vedoucího Historického oddělení MZM PhDr. Jana Břečky s názvem Brněnský kaleidoskop času. Výběr událostí a osobností dějin města ve 20. století. Kniha obsahuje 64 stručných medailonů osobností, spojených životem, dílem či osudem s městem Brnem v průběhu 20. století. Připomíná převážně významné skladatele, hudebníky, herce, vysokoškolské pedagogy, vojáky či odbojáře.

I když svými událostmi zasahuje jak do masarykovské republiky, tak do let komunistického Československa, hlavní těžiště spočívá v období nacistické okupace v letech 1939 - 1945. Nejvíce protagonistů tedy pochází právě z těžkých sedmi let existence protektorátu Čechy a Morava.

Většina životopisných biogramů a hesel vycházela v letech 2010 - 2015 v měsíčníku KAM v Brně..., ale některá vznikla přímo pro tuto knihu. Ta symbolicky začíná a končí příběhem dvou mladých lidí, kteří zemřeli násilnou smrtí při demonstracích v ulicích města v rozmezí 64 let: Františka Pavlíka dne 2. října 1905 a Danuše Muzikářové dne 21. srpna 1969. Publikace je nejen příspěvkem k poznání dějin Brna, ale také autorovým vyznáním sympatií k jeho rodnému městu na soutoku řek Svratky a Svitavy.

 
                                                
vyrobila www.omegedesign.cz