Pro média > Aktuality > Nad budoucností Památníku v areálu věznice v Uherském Hradišti

Pro média

 

Kalendář akcí

Prosinec 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
Středa, 01.12.2021
2
3
Pátek, 03.12.2021
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Výstava
Přednáška

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

Nad budoucností Památníku v areálu věznice v Uherském Hradišti

[vloženo: 23. srpna 2021]

Klíčoví partneři, podílející se na projektu obnovy věznice v Uherském Hradišti a vybudování Památníku obětí totalitních režimů, se sešli v Uherském Hradišti 17. srpna 2021. Jednání, které iniciovala Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro kulturu a školství, se zúčastnili také zástupci MZM. Na ředitele Historického muzea MZM Mgr. Marka Junka Ph.D. jsme se obrátili s otázkou: Co přineslo jednání nového?

Zásadní byla informace, kterou přinesl ředitel brněnského územního pracoviště ÚZSVM pan Ivo Popelka. Potvrdil, že ÚZSVM se přiklání k vypsání architektonické soutěže na generální rekonstrukci areálu věznice na úkor veřejné zakázky, i když ani tato není úplně vyloučena. Vše bude ale velmi komplikovaný proces, protože v areálu objektu bude sídlit několik institucí s naprosto odlišnými potřebami.

Při prohlídce samotného areálu upozornil Luděk Navara, hlavní autor libreta Památníku, na to, že naším záměrem je zachovat co možná nejvíce syrový stav věznice, aby reálně upomínal na období 50. let minulého století. Proto využijeme co nejvíce autentických prvků v expozici a plánujeme ponechat 5 cel v současném stavu. Na přípravě projektu spolupracuje MZM se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti.

Pro přípravu projektu Památníku ve věznici v Uherském Hradišti je také důležitá práce s pamětníky. Nejenom s těmi, kteří pamatují hrůzy 50. let, ale i se svědky toho, co se s věznicí dělo od jejího uzavření v 60. letech až do současnosti. Zde bychom rádi společně s Memorií - Iniciativou za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti připravili projekt, který by podobný projekt realizoval.

 
vyrobila www.omegedesign.cz