Pro média > Aktuality > MZM si připomíná Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

MZM si připomíná Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

[vloženo: 27. ledna 2021]

Moravské zemské muzeum se připojuje k dnešnímu připomenutí utrpení 6 milionů Židů, 220 tisíc Romů a milionů nevinných obětí během druhé světové války. V souvislosti s pohnutými válečnými a totalitními dějinami je namístě si připomínat zejména osobnosti, které se vymykaly národnostním a ideologickým stereotypům.

V moravském prostředí stojí za pozornost brněnská Němka Theodora (Dora) Müller. Narodila se roku 1920 v Novém Jičíně do rodiny tehdejšího vrchního rady zemského soudu Theodora Schustera, většinu života však prožila v Brně. Ona i celá rodina zastávala pevné protinacistické postoje. V roce 1938 spolu se sestrou Blankou umožnila mnoha židovským dětem uniknout mimo dosah nacistického režimu. Za války se stáhla spíše do ústraní, přesto však byla rodina Schusterových stále v hledáčku gestapa. V roce 1945 byla Dora Müller, tehdy ještě pod svým rodným jménem Theodora Schuster,  totálně nasazena do vojenského výstrojního skladu v Brně (viz dokument).

 

Vzhledem k jejím postojům i činům jí po válce bylo umožněno i přes její německou národnost zůstat v Československu. Ve svém dalším životě se snažila přispívat k česko-německému porozumění. To se jí dařilo především po roce 1991 skrze její předsednictví v Německém kulturním sdružení - Region Brno (Deutscher Kulturverband Region Brünn), kde setrvala až do své smrti v roce 2009.

Písemnou pozůstalost Dory Müller převzalo Moravské zemské muzeum, zde je pod kuratelou Oddělení dějin kultury antitotalitního zaměření (ODKAZ).

 
vyrobila www.omegedesign.cz