Pro média > Aktuality > Mramorové sály MZM vzdávají poctu Milanu Kunderovi z netradičního pohledu

Pro média

 

Kalendář akcí

Květen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Čtvrtek, 28.05.2020
29
30
31

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Mramorové sály MZM vzdávají poctu Milanu Kunderovi z netradičního pohledu

[vloženo: 1. dubna 2019]

Letošní devadesáté narozeniny brněnského rodáka Milana Kundery se Moravské zemské muzeum (MZM) pokusí připomenout z jiného úhlu pohledu. Přiblíží ho jako výtvarníka knižních obálek, autora divadelních her a filmových scénářů. Výstavu Hommage à Milan Kundera - další život Díla je možno navštívit od 3. dubna v Mramorových sálech Biskupského dvora nad Kapucínským náměstím v Brně. Autorem výstavy je PhDr. Mojmír Jeřábek.

"Návštěvník se seznámí i s méně známými texty a ohlasy slavných osobností či se vztahem k jeho rodnému městu," přibližuje výstavu Mgr. Jiří Mitáček, Ph.D., generální ředitel MZM.

Jeden z nejvýznamnějších autorů českého původu a od roku 2010 čestný občan Brna se narodil v městě pod Špilberkem 1. dubna 1929. Od roku 1975 žije ve Francii – nejprve v Rennes, nyní v Paříži. Jeho samostatná publikační tvorba zahrnuje poezii – sbírky Člověk zahrada širá a Monology – i divadelní hru Majitelé klíčů. Sedm knih napsal původně česky: Žert, Směšné lásky, Život je jinde, Valčík na rozloučenou, Kniha smíchu a zapomnění, Nesnesitelná lehkost bytí, Nesmrtelnost. Čtyři romány napsal už ve francouzštině: La Lenteur, L´Identité, L´Ignorance, La fête de l'insignifiance (česky neoficiálně: Pomalost, Identita, Nevědomost, Slavnost bezvýznamnosti).

Výstava bude mít vernisáž v úterý 2. dubna v 17:00 a potrvá do 26. května 2019. Vstupenky se prodávají v hlavní pokladně MZM v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu, odkud lze do Biskupského dvora projít Muzejní uličkou.

Zváni jsou i filmoví fanoušci - 24. dubna 2019 na projekci snímku Já, truchlivý Bůh režiséra Antonína Kachlíka z roku 1969 s Milošem Kopeckým v hlavní roli. V Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu začne v 18:00.

V rámci Muzejní noci 18. května vystoupí v MZM herci Městského divadla Brno s ukázkou ze hry Jakub a jeho pán, kterou divadlo hrálo v režii Stanislava Moši úspěšně v letech 2012-2017. Dvě mimořádná uvedení celého představení s Janem Mazákem a Viktorem Skálou v hlavních rolích přidá divadlo 11. a 12. dubna přímo na své scéně.

Nad výstavou převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Výstava se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.

          

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz