Pro média > Aktuality > Moravské zemské muzeum slaví 175 let od příchodu Johanna Gregora Mendela do Brna

Pro média

 

Kalendář akcí

Červen 2019
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30

Přednáška
Zábava
Koncert
Vernisáž

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Moravské zemské muzeum slaví 175 let od příchodu Johanna Gregora Mendela do Brna

[vloženo: 2. října 2018]

Johann Gregor Mendel je tradičně spojován s Brnem. I když není místním rodákem, strávil v tomto městě téměř čtyřicet let svého života.

Z Mendela udělala Brňana souhra náhod. Ač jediný syn sedláka, neměl zdravotní předpoklady pro práci na statku, ale měl rád studium. Byl nadaný student, ale finanční situace rodiny mu nedovolila pokračovat v dalším vzdělávání. Po absolvování gymnázia v Opavě a filosofického ústavu v Olomouci proto Mendel přijal možnost materiálního zabezpečení ve starobrněnském klášteře. Jak uvádí ve svém životopise, okolnosti rozhodly o této volbě. Koncem září 1843 přijel 21letý Mendel do Brna, z Johanna se stal Gregor a z rodilého Slezana doživotní Moravan, což uváděl i jeho oficiální domovský list.

Díky tehdejší moravské vědecké akademii, Hospodářské společnosti, se Mendel stal vědcem a díky Mendelovi - vědci je dnes Brno známo po celém světě.

Proto Mendelianum, které v rámci Moravského zemského muzea přímo navazuje na odbornou činnost Hospodářské společnosti, která muzeum před 200 lety založila, zpracovalo

  • Stezku Mendelovým Brnem. Tu aktuálně nabízí nejenom v rámci své expozice a v knižní podobě v několika jazycích, ale také formou již tradičních komentovaných procházek „Po stopách JGM“.
  • Každou středu od 15 hod. nabízí Mendelianum speciální program v Mendelově laboratoři, a to od 15 do 17 hod. v rámci běžného vstupu. Vyzvednout si zde můžete také mapku, Mendelovu stezku do kapsy, a pátrat po Mendelových stopách v Brně individuálně. A koho baví soutěžení, může se zapojit do nové nabídky Mendeliana a vyhrát zajímavé ceny.
  • Program k 175. výročí Mendelova příchodu do Brna bude zakončen 8. listopadu 2018 přednáškou na téma Jak se Brno stalo kolébkou genetiky, která se koná v rámci Týdne vědy a techniky.
 
 Zřizovatel:
                                                                                                                                                                          
vyrobila www.omegedesign.cz