Pro média > Aktuality > Moravské zemské muzeum připomíná 60 let od úmrtí prof. Karla Absolona

Pro média

 

Kalendář akcí

Září 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
6
7
8
9
10
11
12
20
21
Úterý, 21.09.2021
22
23
Čtvrtek, 23.09.2021
24
25
26
27
28
29
30

Přednáška
Doprovodná akce
Exkurze
Zábava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY
 Zřizovatel:


                      

 
       

Moravské zemské muzeum připomíná 60 let od úmrtí prof. Karla Absolona

[vloženo: 6. října 2020]

Při příležitosti připomenutí 60 let od úmrtí prof. Karla Absolona MZM připravilo novou a obohacenou reinstalaci výstavy věnované tomuto významnému meziválečnému badateli a jeho dědovi, otci moravské archeologie, Jindřichu Wankelovi.

V historických vitrínách je možné spatřit množství osobních předmětů a dokumentů, dotýkajících se dvou významných osobností moravské archeologie. Vystaven je výběr originálních archiválií, publikací, předmětů i nálezů, které zprostředkovávají osobní pohled na Karla Absolona a Jindřicha Wankela a jejich práci, která po mnoho desetiletí v druhé polovině 19. století a v první polovině 20. století s uznáním rezonovala v kontextu evropské archeologie. Vystavené exponáty pocházejí z osobních pozůstalostí obou badatelů, které nebyly dosud zpřístupněny. Pozornost si zaslouží například osobní dokumenty, Absolonovo vysvědčení, pracovní deníky, archeologická dokumentace z Dolních Věstonic s osobními poznámkami, příruční fotoaparát, ukázky Absolonovy entomologické sbírky, dobové repliky Věstonické venuše a dalších uměleckých předmětů z doby lovců mamutů nebo také originál filmového pásu, zachycujícího návštěvu T. G. Masaryka na světoznámém věstonickém nalezišti.

Ve vitríně věnované Absolonovu dědovi, zakladateli moravské archeologie Jindřichu Wankelovi zaujme vedle jeho osobních kreseb Moravského krasu z poloviny 19. století, intimního deníku ze studentských let, mikroskopu či poznámek k jeho antropologickému výzkumu lebek, především originál lebky tzv. Princezny z Býčí skály a moderní antropologická rekonstrukce její podoby. Zcela unikátní je pak poprvé vystavený soubor archeologických nálezů z tzv. "nákolních osad" ze západní Evropy, pocházející z přelomu 19. a 20. století. Tyto nálezy ve 20. letech 20. století zakoupil Karel Absolon za velké finanční částky a vytvořil tak studijní sbírku s velkou historickou hodnotou, kterou nevlastní jiné muzeum v ČR.

 
vyrobila www.omegedesign.cz