Pro média > Aktuality > Mladičký kavalír Dominik Ondřej z Kounic ve výstavě Tváří v tvář. Aristokratický portrét v baroku

Pro média

 

Kalendář akcí

Leden 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Mladičký kavalír Dominik Ondřej z Kounic ve výstavě Tváří v tvář. Aristokratický portrét v baroku

[vloženo: 13. ledna 2021]

Jedním z těch, kdo trpělivě čeká ve výstavě Tváří v tvář. Aristokratický portrét v baroku na své obdivovatele, je také Dominik Ondřej z Kounic.

Portrét budoucího diplomata a říšského vicekancléře vznikl v době, kdy jako mladíček dlel na kavalírské cestě v Římě. Do města na Tibeře přišel Dominik Ondřej v doprovodu svého hofmistra Ernesta Melchiora Nuvolary v roce 1672. Autorem portrétu je Jakob Ferdinand Voet, který v 70 letech v Římě uspěl se svými portréty aristokratů především z Anglie a Skotska. Společným jmenovatel těchto podobizen není pouze mládí a jistá nevinnost zobrazených, ale především intimita. Angličtí či skotští stranieri, mezi nimi ovšem i Dominik Ondřej, jsou často zobrazeni v brokátovém plášti s klopami, který zakrývá bílou košili s krajkovým jabot a s jednoduchou kravatou (papilon). Brokátový plášť můžeme považovat zjednodušeně za župan, jedná se však o banyan. Domácí oděv ovlivněný indickým šatem a japonskými kimony, který se do módy se dostal v 17. století. Poptávka po tomto pohodlném typu oděvu byla velká, v Anglii se mu říkalo Indian gown a od 18. století potom banyan. Přestože se jedná o neformální, domácí oblečení, jeho popularita byla taková, že se stalo zvykem u vznešených můžu se v něm portrétovat.

 
vyrobila www.omegedesign.cz