Pro média > Aktuality > Mendelův den opět propojí celý svět

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Mendelův den opět propojí celý svět

[vloženo: 7. března 2021]

Tradiční akce Mendeliana Moravského zemského muzea v Brně, mezinárodní Mendelův den, se letos opět koná 8. března. A to v den výročí Mendelovy brněnské přednášky v roce 1865, která se později stala světově proslulou a tvoří klíčový milník na cestě k dnešní genetice. Rozvoji a propagaci Mendelova vědeckého a kulturního odkazu se Mendelianum věnuje již přes půl století, Moravské zemské muzeum má navíc přímou historickou návaznost na muzeum založené vědeckou Hospodářskou společností, ve které Mendel velmi aktivně působil více než 30 let, získal tam inspiraci pro svůj nadčasový experimentální výzkum a zůstal jejím členem až do své smrti.

Letošní Mendel Day proběhne on-line a propojí celý svět. Mendelianum vytvořilo unikátní síť "Mendelových ambasadorů" ukotvenou ve dvou desítkách zemí, do jejichž měst byla v roce 1866 z Brna rozeslána tištěná verze Mendelovy přednášky. Centrum  Mendelianum sídlící v autentických prostorech Mendelovy vědecké  společnosti tak vytváří platformu pro komunikaci bez hranic a propojení všech zájemců o využití jedinečných idejí Mendela jako motivačního prvku pro sebevzdělávání a další rozvoj poznání. V rámci této platformy sdílí experti své znalosti a spolu s učiteli předávají zajímavé, historicky podložené informace ze života a díla JGM a komunikují jejich reflexi v současné vědě s novou generací badatelů ve svých zemích. Mendel byl nadšený učitel, oblíbený  mezi žáky, kterými se můžete stát i vy v rámci mezinárodní Mendelovy školy Mendeliana MZM.

U příležitosti Mendelova dne 2021 bude předána Mendelova pamětní medaile Moravského zemského muzea profesoru T. Nagatovi z Japonska. Letošní Mendel Lecture prosloví profesor J. Sölkner z Rakouska, loňsky laureát Mendelovy medaile. Více na mendelianum.cz a gregormendelgesellschaft.at.

 
vyrobila www.omegedesign.cz