Pro média > Aktuality > Mahen? Básník, režisér i zakladatel knihovny, ukazuje MZM v tramvaji i procházkou

Pro média

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Mahen? Básník, režisér i zakladatel knihovny, ukazuje MZM v tramvaji i procházkou

[vloženo: 19. září 2019]

Jméno Jiřího Mahena v Brně nese novorenesanční budova divadla, jako první v Evropě celoelektricky osvětlená již v roce 1892, či městská knihovna s více než 30 pobočkami. Samotnou osobnost básníka, novináře, dramaturga, knihovníka, režiséra a divadelního kritika již možná obyvatelé a návštěvníci jihomoravské metropole tak dobře neznají. Literární oddělení Moravského zemského muzea (MZM) se proto letos v září rozhodlo tohoto mnohostranného člověka zájemcům více přiblížit. Městem bude na pravidelných linkách kroužit celý měsíc tramvaj s výstavou o něm a místa jeho působení propojí stezka. Kdo má zájem dozvědět se o jeho brněnských cestách více, nenechá si ujít procházku s výkladem v sobotu 28. září. Na ni naváže v Dietrichsteinském paláci debata o jeho osobnosti a díle.

Projektem s názvem Mahen. Mahen? Mahen! se MZM připojuje k letošnímu připomenutí 80. výročí autorova úmrtí. „Jiřího Mahena všichni známe. Vždyť od dětství navštěvujeme budovu divadla označenou jeho jménem, již jako školáci jsme se zapsali do Knihovny Jiřího Mahena, míjíme bustu na Solniční… Často míjíme bustu v Solniční… Ovšem nezůstali jsme pouze u těchto letmých doteků? Kolikrát v životě jsme otevřeli jeho knihy? Jak často jsou inscenovány jeho hry? Proto se letos s tímto literátem, divadelníkem a knihovníkem potkáme přímo v ulicích Brna, města, které si zvolil za své působiště,“ uvádí kurátorka projektu Hana Kraflová z Literárního oddělení MZM.

Mahen se narodil jako Antonín Vančura 12. prosince 1882 ve středočeské Čáslavi. Jeho bratrancem byl o devět let mladší Vladislav Vančura. Roku 1910 se Antonín/Jiří přestěhoval do Brna, kde působil po zbytek života. „A zvládl toho požehnaně: stal se redaktorem Lidových novin a po vzniku republiky listu Svoboda, spoluzaložil časopis Index, jako dramaturg Národního divadla se bil za kvalitní repertoár, byl prvním městským knihovníkem (a posléze ředitelem této instituce), psal, přednášel, debatoval, bouřil, učil, inspiroval. Mnohé jeho výroky, vyslovené před několika desetiletími, jako by komentovaly dnešní svět. Podtitul tramvajové prezentace, tvořené dobovými snímky a citáty z Mahenova díla, zní Myšlenky pro třetí tisíciletí,“ dodává Kraflová. Mahenův život ukončila 22. května 1939 sebevražda, zřejmě i jako reakce na německou okupaci.

Cestu výstavní tramvaje o Mahenovi Brnem lze průběžně sledovat on-line v mobilní aplikaci iRis či na webu Mapa.IDSJMK.cz - stačí do vyhledávacího políčka vpravo nahoře zadat její číslo "1109".

Letákem s mapou "Brněnskými cestami" MZM připomíná 18 míst kde literát ve městě působil. Na šesti z těchto míst pak ve spolupráci se současnými majiteli budov MZM na měsíc umístilo i informační panely s obrazovými materiály, přibližujícími Mahenovo tamní působení. Zájemcům připomínají bývalou kavárnu Bellevue na Moravském náměstí, zaniklé Píšovo knihkupectví na rohu České a Joštovy, knihkupectví Barvič a Novotný, hotel Slavia, dnešní divadlo Husa na provázku a v neposlední řadě knihovní budovu v Kobližné ulici.

Sraz procházky po Mahenových stopách s výkladem bude v sobotu 28. září v 15:00 u banky na rohu České a Joštovy ulice. Na ni naváže v 17:00 setkání v Dietrichsteinském paláci, debata o jeho osobnosti a díle.

 
vyrobila www.omegedesign.cz