Pro média > Aktuality > Komentovaná procházka Sedmnáctý listopad roku 1939 v Brně

Pro média

 

Kalendář akcí

Leden 2022
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
31

Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

Komentovaná procházka Sedmnáctý listopad roku 1939 v Brně

[vloženo: 12. ledna 2022]

V sobotu 20. listopadu 2021 jsme se sešli na nádvoří Kounicových kolejí, abychom vzpomněli na oběti nacismu z řad studentstva a vydali se na procházku po brněnských místech spjatých s německou persekucí české akademické obce.

Událostem 17. listopadu 1939, který se stal mezinárodně uznávaným dnem studentstva, předcházely demonstrace k 28. říjnu a pohřeb smrtelně raněného studenta Jana Opletala. Zatímco v Brně se 28. října 1939 nekonaly větší protesty, nacistická likvidace českého vysokého školství 17. listopadu vzbudila odpor, který se přelil do protirežimních demonstrací a potyček s pořádkovými složkami. Vedle pouti na místa, odkud byli nacisty odvlékáni studenti do koncentračních táborů, jsme tak absolvovali i trasu, kterou prošla masivní studentská manifestace právě 17. listopadu 1939. O komentář se na jednotlivých zastávkách postaral Mgr. Lukáš Lexa z Historického oddělení MZM. S organizací procházky pomohla Mgr. Zdeňka Pitrunová z Oddělení komunikace a marketingu MZM.

Po úvodním setkání a zapálení svíček v Kounicových kolejích jsme se krátce přesunuli k někdejšímu Dívčímu domu Kounicových kolejí a následně jsme vystoupali k druhé zásadní zastávce – Sušilovým kolejím. Z obou těchto ubytovacích zařízení byli studenti odvlečení do koncentračního tábora Sachsenhausen. Přes Kraví horu jsme postoupili k dnešní právnické fakultě, kde v době druhé světové války sídlilo nechvalně proslulé gestapo. Krátkou zastávkou v Nerudově ulici jsme připomněli málo známý atentát na druhého nejvýše postaveného nacistu v protektorátu.

Naše další kroky vedly k domu č. 75 na ulici Veveří. Odsud vyfotografoval medik Miloš Kráčmer jediný známý dochovaný snímek ze studentské demonstrace, která vyšla z horního konce ulice Veveří a k níž se postupně přidávali studenti z dalších fakult brněnských českých univerzit. Vydali jsme se po stopách průvodu a předposlední zastávku jsme udělali na filozofické fakultě. Na nároží ulic Grohova a Arna Nováka jsme u nově instalovaných pamětních desek promluvili o obětech nacistické persekuce z řad vysokoškolských pedagogů.

Procházku jsme zakončili na rohu ulic Koliště a Kounicova, kde stával vstup do univerzitní knihovny a kde byla demonstrace českých studentů krvavě potlačena německými pořádkovými jednotkami, kterým asistovali němečtí civilisté z nedalekého Německého domu. Mračná atmosféra onoho listopadového odpoledne dodala výkladu jedné z tragických kapitol našich dějin patřičnou ponurost. Procházky se přesto zúčastnilo na dvacet osob, které se zapojovaly do diskuze a obohacovaly historický výklad o cenné podněty a vlastní informace.

Úvodní setkání v Kounicových kolejích, které 17. listopadu 1939 obsadili nacisté, zatýkali studenty a posléze zde zřídili věznici a popraviště gestapa.

Hledání okna cely, ve které byl vězněn poslední moravský zemský prezident JUDr. Jaroslav Mezník. Při otevření a vyklonění se z okna byl 14. listopadu 1941 zastřelen hlídkujícím německým vojákem.

Foto vlevo: Zastavení u Sušilových kolejí, které rovněž 17. listopadu 1939 obsadili nacisté. Později se zde usídlil jeden z referátů gestapa a následně kriminální policie. L. Lexa na tomto místě přečetl úryvky ze vzpomínek zatčených studentů.
Foto vpravo: Krátká zastávka v Nerudově ulici v místě atentátu na Augusta Gölzera, který provedli členové komunistické odbojové organizace Předvoj Vladimír Blažka a Alois Bauer.

Před domem č. 75 na ulici Veveří jsme hledali místo, odkud medik Miloš Kráčmer vyfotografoval jediný známý dochovaný snímek ze studentské demonstrace 17. listopadu 1939.

Krátká pietní vzpomínka na popravené a umučené členy akademické obce na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

 
vyrobila www.omegedesign.cz