Pro média > Aktuality > Fotografie ze Dne seniorů v Moravském zemském muzeu

Pro média

 

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

Fotografie ze Dne seniorů v Moravském zemském muzeu

[vloženo: 15. října 2021]

Procházka po stezkách kultury, svobody a víry

"Básníku uříznete obě ruce, bude artikulovat hlasem, vyříznete mu jazyk, rytmickým kýváním hlavy bude sdělovat své poselství a svá znamení. Tak mu utrhněte hlavu; myslíte-li si, že budete mít pokoj a klid od básníků, mýlíte se. Jejich rozevřené rakve budou hovořit."

(Zdeněk Rotrekl, Básníkův skrytý čas, 1990, s. 49)

Ve spolupráci s brněnskými umělci přichystalo Metodické centrum muzejní pedagogiky MZM Den seniorů v MZM. Společně jsme se 1. října v doprovodu herce činohry ND Brno Michala Bumbálka, člena divadelního souboru BuranTeatr Lukáše Riegera a Mgr. Tomáše Drobného (MCMP MZM) vydali po stezkách kultury, svobody a víry na místa spjatá s básníky Zdeňkem Rotreklem, Janem Zahradníčkem, filozofkou Boženou Komárkovou a dalšími. K nejpůsobivějším momentům patřilo připomenutí procesu se Zelenou internacionálou, který probíhal ve dnech 2. až 4. července 1952 v budově dnešního Ústavního soudu. Recitaci veršů Zdeňka Rotrekla doprovázela interpretací Dvořákova Largo houslistka Marcela Danhielová.

Foto vlevo: Mgr. Tomáš Drobný, Lukáš Rieger (BuranTeatr) Michal Bumbálek (ND Brno)
Foto vpravo: Zastavení na rohu Uličky Václava Havla a Divadla Husa na provázku připomnělo prof. JUDr. Vladimíra Čermáka (1929-2004). Českého právníka, soudce Ústavního soudu, filozofa a politika.

Foto vlevo: Den seniorů v MZM 2021
Foto vpravo: Oslavenci

Foto vlevo: Zastavení u pamětní desky připomínající nejvýznamnější básnickou skladbu Jana Zahradníčka (1905-1960) Znamení moci.
Foto vpravo: Zastavení u lavičky Václava Havla.

Foto vlevo: Zastavení u pomníku Jana Zahradníčka.
Foto vpravo: Mgr. Tomáš Drobný přináší vzpomínku na filozofku Boženu Komárkovou (1903-1997), členku odbojové organizace Obrana národa a signatářku Charty 77, morální autoritu brněnského disentu. V bytě na ulici Pekařská 32 pořádala nezávislé filozofické semináře.

Foto vlevo: Houslistka Marcela Danhielová interpretuje Dvořákovu skladbu Largo.
Foto vpravo: Údolní ulice - vzpomínka na Zdeňka Rotrekla na místě, kde stál jeho rodný dům.


Foto: Jan Cága

 
vyrobila www.omegedesign.cz