Pro média > Aktuality > Česká televize v Domě Jiřího Gruši natáčela s paní Barbarou Day o jejím působení ve Vzdělávací nadaci Jana Husa

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Česká televize v Domě Jiřího Gruši natáčela s paní Barbarou Day o jejím působení ve Vzdělávací nadaci Jana Husa

[vloženo: 30. dubna 2021]

V úterý 27. dubna přivítalo Moravské zemské muzeum štáb České televize. V Domě Jiřího Gruši v Brně-Medlánkách proběhlo pod vedením režiséra Víta Hájka natáčení s britskou teatroložkou Barbarou Day pro televizní dokument z cyklu Babylon. Tento pořad, který se pravidelně objevuje na obrazovkách již od roku 2004, se zaměřuje na pozoruhodné a inspirativní příběhy Čechů žijících v cizině i cizinců žijících v České republice.

Činnost paní Day je mimo jiné spjatá se Vzdělávací nadací Jana Husa (v původním anglickém znění Jan Hus Educational Foundation), kterou StB označila za "jednu z nejnebezpečnějších organizací ideologicky podvratné povahy působící z území Velké Británie proti ČSSR".

Již jako studentku divadelní vědy zaujalo Barbaru Day československé divadlo a přes veškerá úskalí se jí v šedesátých letech podařilo odjet studovat do Československa, kde zažila v roce 1968 invazi armád Varšavské smlouvy. Naši vlast musela nejprve opustit, o dění v Československu se však velmi aktivně zajímala. V té době se též věnovala disertační práci o českém divadle. Do normalizačního Československa se průběžně vracela.

V roce 1985 začala její spolupráce se Vzdělávací nadací Jana Husa. Tato mezinárodní vzdělávací a kulturní instituce vznikla pod názvem Jan Hus Educational Foundation koncem sedmdesátých let v Oxfordu, brzy se však etablovala též ve Francii, USA, Kanadě, Belgii a Německu. Hlavním cílem se stala podpora nezávislé kultury v Československu. Zejména v Brně (vedle důsledněji sledované Prahy a vedle Bratislavy) se podařilo vytvořit síť neoficiálních bytových seminářů, kde zahraniční odborníci předávali nejen jinak nedostupné inspirativní myšlenky, ale také umění dialogu. Díky nadaci též byla v nemalém rozsahu překládána a vydávána západní díla v samizdatových edicích.

Paní Day se v druhé polovině osmdesátých let na aktivitách Husovy nadace velmi významně podílela. Šlo o zařizování cest britských akademiků do Brna i o fungování kurýrní sítě, jejímž prostřednictvím se do ČSSR dopravovala literatura i nástroje k šíření samizdatu (např. psací stroje, cyklostyly, ale následně i počítačová technika).

Po roce 1989 se Barbara Day trvale usadila v České republice, kde se věnuje svému oboru. Nedávno vydala v angličtině zásadní knihu "Trial by Theatre", která má za cíl představit cizincům kouzlo českého divadla.

I v dnešní době je paní Day stále propojena s nadále činnou Vzdělávací nadací Jana Husa. Po převratu byla dříve zahraniční Husova nadace institucionalizována i u nás se sídlem v Brně a s pobočkami v Praze a Bratislavě. V průběhu doby došlo k některým dalším institucionálním změnám, prvotní oxfordská nadace již svou činnost ukončila. Fond materiálů původní Jan Hus Educational Foundation převzalo Moravské zemské muzeum. V Domě Jiřího Gruši o fond pečuje Oddělení dějin kultury antitotalitního zaměření (ODKAZ).

Text: Demeter Malaťák
Foto: Jan Cága

 
vyrobila www.omegedesign.cz