Pro média > Aktuality > Brněnský Pavilon Anthropos MZM ukazuje umělecké Okouzlení Afrikou

Pro média

 

Kalendář akcí

Prosinec 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
Středa, 01.12.2021
2
3
Pátek, 03.12.2021
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Výstava
Přednáška

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

Brněnský Pavilon Anthropos MZM ukazuje umělecké Okouzlení Afrikou

[vloženo: 1. května 2019]

Umělecká díla ilustrující vliv Afriky na české a moravské umělce od začátku 20. století až do současnosti představuje výstava Okouzlení Afrikou, kterou od 1. května hostí Pavilon Anthropos Moravského zemského muzea v Brně. "Inspirace africkým kontinentem stála u počátků moderního umění, včetně například španělského výtvarníka Pabla Picassa. V České republice jde o zcela jedinečný výstavní projekt, který tuto problematiku v tak rozsáhlé šíři zpracovává poprvé," říká kurátor Petr Kostrhun z MZM, který výstavu připravil spolu s autorkou Barborou Půtovou z Etnologického ústavu Filozofické fakulty UK. Cenné originály v souhrnné ceně desítek milionů korun bude možné ve výstavním pavilonu v Pisáreckém parku zhlédnout do 29. února 2020.

Na výstavě je zastoupeno na 65 tuzemských autorů svými originálními díly, kterých je k vidění více než 180. Instalace je doplněna desítkami příkladů autentického domorodého umění ze sbírek Náprstkova muzea a dalších institucí, podobně jako ze sbírek vlastních autorů či soukromých sběratelů domorodého umění. Do výstavy je zapojeno přes 50 institucí, autorů a soukromých sběratelů.

Kolem roku 1905 někteří francouzští umělci objevovali zejména domorodé umění západní Afriky, které na pařížské trhy, do muzeí nebo do soukromých sbírek přicházelo z kolonií. Ačkoliv čeští umělci nevyrůstali v zemi s přímou koloniální minulostí, africké umění se stalo významným zdrojem jejich rozmanité tvůrčí inspirace. Afrika vstupovala do výtvarné tvorby českých umělců zprostředkovaně na základě inspirace díly zahraničních umělců (kubistů, surrealistů, expresionistů a fauvistů) nebo na základě dočasného anebo dlouhodobého pobytu v Paříži.

Afrika byla i zdrojem přímé inspirace prostřednictvím poznávání a objevování, cest napříč svým územím, nebo dlouhodobého setrvání, včetně profesního působení. Čeští umělci na území Afriky vstupují do přímého kontaktu s konkrétními etniky, jejich tradicemi, zvyky, obyčeji a také estetickými a výtvarnými projevy. Výtvarné umělce oslovovala Afrika nejen domorodým kmenovým uměním, ale také symbolikou a duchovním odkazem starověkého Egypta či pestrobarevným světem marocké přírody a kultury. Afrika, která je považována za kolébku lidstva, dodnes také inspiruje k hledání autentického způsobu života loveckých a sběračských kultur, vyznávajících bezprostřední sepětí s přírodou.

Výstava prezentuje i české umělce, kteří začali africké artefakty sbírat a budovat si sbírky domorodého umění, tvořící inspirační základnu jejich tvorby a uměleckého uvažování. Cílem je zmapovat počátky, růst a kumulaci výtvarného zájmu o africký kontinent v kontextu českého výtvarného umění. Na výstavě jsou zastoupeni přední reprezentanti moderního českého výtvarného umění, jako jsou František Kupka, Josef Čapek, Emil Filla, Alén Diviš, Antonín Pelc, Jan Křížek, František Tichý, František Hudeček, Milada Marešová či Oskar Spielmann. Ze současných umělců inspirovaných Afrikou výstava uvádí díla Františka Skály, Jiřího Anderleho, Jana Švankmajera, Petra Kvíčaly, Jana Pištěka, Jindry Vikové, Jaroslava Róny a celé řady dalších.

Součástí výstavy jsou vedle moderních a soudobých výtvarných děl také domorodé masky a plastiky, které dokládají vliv afrického umění na tvorbu českých výtvarníků. K výstavě je připraven rozsáhlý katalog, který vyjde v nakladatelství MZM v průběhu května.

Autorka výstavy: PhDr. Barbora Půtová, Ph.D. et Ph.D.
Autorky scénáře: PhDr. Barbora Půtová, Ph.D. et Ph.D., Mgr. Jana Jiroušková, CSc.
Kurátoři: PhDr. Barbora Půtová, Ph.D. et Ph.D., Mgr. Petr Kostrhun, Ph.D.

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz