Pro média > Aktuality > Amanita vladimirii - právě objevená kráska

Pro média

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Amanita vladimirii - právě objevená kráska

[vloženo: 8. dubna 2021]

Houby se od pradávna třídí různými způsoby. Na nižší a vyšší, stopkovýtrusové a vřeckovýtrusové, na jedlé a jedlé pouze jednou... Systematizace hub se stále zdokonaluje, jeden způsob třídění hub se však nemění: houby známé, objevené a pojmenované a houby (zatím) neznámé, neobjevené a nepojmenované.

Díky mykologům Moravského zemského muzea přešla jedna z hub ze skupiny neznámých do skupiny popsaných a pojmenovaných. Amanita vladimirii nese jméno jednoho ze svých objevitelů. Mykologa Botanického oddělení MZM Vladimíra Antonína, který ji společně s kolegou Daliborem Jandou poprvé sbíral v Beskydech a Javorníkách. Následně muchomůrku ve spolupráci s francouzskými kolegy popsala mykoložka Hana Ševčíková. Při popisu byly využity klasické mikroskopické studie i moderní metody multigenové molekulární analýzy.

Amanita vladimiriii patří mezi pošvatky (sekce Vaginatae; muchomůrky s pochvou, ale bez prstenu) a její holotyp je uložen v herbáři Botanického oddělení Moravského zemského muzea.

Milí houbaři, houba je to vzácná a pravděpodobně jedlá s věčnými následky. Pokud ji najdete, fotografujte, ale nijak s ní nemanipulujte.

Podrobné informace:

 ►  Tisková zpráva ke stažení
 ►  Botanické oddělení MZM

 
vyrobila www.omegedesign.cz